Ministerstvo životního prostředí podle informací TV Nova přemýšlí o tom, že okleští program Nová zelená úsporám (NZÚ). Řeší návrh, podle kterého by se měla zkrátit doba čerpání bezúročných úvěrů – a to možná až o 15 let. Ty mají být od září náhradou za dříve oblíbené dotace.
Zateplení, výměna zdrojů tepla, fotovoltaika, dobíjení elektromobilů, úsporný ohřev vody nebo rekuperace. To jsou oblíbené způsoby, jak snížit energetickou náročnost domů. Dřív na ně byly dotace, současná vláda slíbila podporu pomocí bezúročných úvěrů – a to až na 25 let. Ministerstvo životního prostředí ale bankám před pár dny mělo oznámit, že už přemýšlí o jejich osekání – splatné by měly být po 10 až 15 letech.
„Je to stále v jednáních. Můžu vám potvrdit, že to budou bankovní úvěry, ale ta doba toho splácení – to vám opravdu potom řekneme, až ta jednání budou u konce. Jednalo se o tom,“ řekl poslanec a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za AUTO).
„V tuto chvíli stále probíhají jednání s bankami a oborovými asociacemi o všech parametrech NZÚ. Do té doby, než bude známá opravdu finální podoba podmínek NZÚ, to nelze více komentovat,“ zní stanovisko ministerstva.
„My jsme rádi, že ta jednání jsou konstruktivní, a snažíme se dospět k takovému řešení, které bude prospěšné potom pro všechny. A hlavně pro celou českou ekonomiku,“ uvedl mluvčí České bankovní asociace a Asociace českých stavebních spořitelen Radek Šalša.
Jasno by mohlo být v polovině května. Žádosti o oblíbené dotace přestal stát přijímat loni v listopadu.
„Pro domácnosti je to bezpochyby špatná zpráva. Ten program zelené úsporám fungoval dřív velmi dobře. Teď po zásahu Motoristů hrozí, že se ta podpora výrazně sníží,“ míní 1. místopředseda Pirátů Martin Šmída.
„Myslíme si, že i 10 a 15 let je i na ta dílčí opatření na obnovitelné zdroje možná příliš dlouhá doba. Myslíme si, že ta nejvyužívanější doba může být někdy kolem pěti až sedmi let,“ řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.
„To, že by to dávali na kratší dobu, tak by to fakticky znamenalo, že to pro lidi bude mnohem dražší. Pokud by se splnil ten sen, který prezentoval pan ministr Červený, tak ta obsluha tohoto dluhu by po roku 2030 mohla dosáhnout zhruba 20 miliard každý rok,“ uvedl bývalý ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„SPD by to snížení na těch 10 až 15 let podpořilo. Protože to dává smysl, pokud tam bude zachován i ten pilíř pro zranitelné nízkopříjmové domácnosti. Ano, dává to logiku i ekonomickou,“ nechal se slyšet poslanec SPD Tomáš Doležal.
Dotace za dobu jejich fungování využilo 600 tisíc domácností.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz