Hostem pořadu TALK! byl 26letý český režisér David Balda. Ten nyní přichází s thrillerem Manipulation, ve kterém hrají i známé české a zahraniční herecké hvězdy. Jak se dostal k režírování a potřebuje dnes režisér školu, aby byl úspěšný? Na tyto a další otázky odpovídal v rozhovoru s moderátorkou Barborou Šimkovou.
K natáčení se Balda dostal už jako malý, když zpíval ve sboru. Jednalo se o jeden z amerických seriálů. „Na mě to tak jako zapůsobilo, ale ne v tom směru, že by mě lákaly ty kamery a ty červený koberce, to mě neláká dodnes, ale že tam vzniká taková zvláštní energie a že je to prostředek, jak něco vyprávět. A to vyprávění mě baví,“ vysvětlil.
Prozradil na sebe, že jeho začátky jsou spojené i s TV Nova. Natáčel totiž jeden z dílů Potravinového inspektora, a to s Láďou Hruškou. To mu bylo asi 11 nebo 12 let.
„Pak jsem začal točit s kluky a vím, že tenkrát jsem natočil první film, středometrážní, jmenovalo se to Pomsta, mělo to zhruba 44 minut,“ popsal. Tento film pak vysílala Česká televize.
To mu bylo asi 15 let. „To bylo v takové té pubertě nebo když se člověk snaží nějak ustanovit, co bude dělat, takový impulz, že to jako má smysl. A pak byl ještě jeden film, Nevinná krutost, ale pak byl ten Narušitel v roce 2019, který se dostal i do kina a na Netflix,“ přiblížil.
Balda studoval audiovizuální obor, ale říká, že FAMU nemá. A ani si nemyslí, že by to byl problém, který by člověku znemožnil se věnovat filmu na profesionální úrovni. „Ale já jsem za to hodně kritizovaný, že to říkám, tohle. Já si myslím, že člověk se nejvíc naučí z díla ostatních,“ prohlásil.
Jmenoval třeba dílo režisérů Miloše Formana nebo jeho oblíbence Martina Scorseseho. „Když se člověk dívá na jejich filmy, ale ne tou optikou, co dělá běžně začínající filmař, tedy že tady měli kameru a tam světlo, ale spíš optikou, jak ten režisér vypráví příběh, jak pracuje s postavami, tak to je nejlepší škola, která může být,“ je přesvědčený.
Dodal, že měl také velké štěstí na filmový štáb. „Mám kolem sebe hrozně dobrý štáb, se kterým můžu konzultovat, případně když třeba nemám rozhodnuto, jak scénu udělat. A to jsou lidi, kteří jsou v tom filmovém průmyslu třeba 20 nebo 30 let, takže se učím a inspiruji od nich,“ objasnil.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz