Evropské státy reagují na nedávné výhrůžky Íránu, že zaútočí na americké vojenské cíle v Evropě, pokud budou Spojené státy pokračovat v eskalaci konfliktu. Řecko proto začalo přesouvat protivzdušné obranné systémy Patriot do okolí základen Severoatlantické aliance. Vedení NATO vzkázalo, že je připraveno čelit jakékoli hrozbě.
Řecká armáda měla v pondělí přesunout baterii protiraketového obranného systému Patriot z ostrova Karpathos na západněji položenou Krétu, uvedly zdroje pro web ekathimerini. Reaguje tím na výhrůžky Íránu o zasažení amerických vojenských základen v Evropě. Právě jedna z nich se nachází u krétského města Souda.
Cílem přesunu je posílit protivzdušnou obranu kolem strategických námořních a leteckých zařízení v Soudě, která je důležitým vojenským komplexem nejen pro USA, ale i pro Řecko a celé NATO.
Rozhodnutí armády přišlo jen několik dní poté, co Financial Times informoval o íránských výhrůžkách vůči Evropě. Írán podle dvou blízkých zdrojů údajně zvažuje zaútočit na americké vojenské základny v Evropě, pokud USA budou nadále pokračovat v konfliktu.
„Jak se ukázalo na začátku tohoto roku, kdy protivzdušná obrana NATO ve čtyřech samostatných případech úspěšně sestřelila balistické rakety směřující z Íránu do Turecka, je naše odstrašující a obranná pozice silná a účinná,“ uvedl ve středu na adresu výhrůžek jeden z představitelů NATO.
Zároveň dodal, že NATO „je připraveno čelit jakékoli hrozbě a vždy udělá vše, co je nezbytné, k obraně všech spojenců“.
Podle íránských zdrojů by vojenským cílem v Evropě mohly být například základny v Bulharsku či na Kypru. Americký prezident Donald Trump před pár dny avizoval, že k žádným dalším mírovým rozhovorům se neschyluje, a naopak pohrozil Ománu útokem, pokud by s Íránem tajně spolupracoval.Podívejte se
Podívejte se rozhovor s Cyrilem Svobodou o válce o Hormuzský průliv (8/2026):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz