Zpravodajství

Svět má radost z Bushovy porážky

Komentátoři zahraničních deníků dnes v reakcích na výsledky úterních kongresových voleb v USA převážně vítají porážku republikánů prezidenta George Bushe jako odpověď voličů na jeho chybnou politiku v Iráku. Zároveň ale zdůrazňují, že nelze očekávat nějaké zásadní změny v postojích americké vlády.

Za zásadní obrat považuje volby jen italský a španělský tisk. Italský Corriere della Sera soudí, že volby představují "politické zemětřesení, v němž se neokonzervativci zdají být odsouzeni k zániku a jejich hrdinové jsou poraženi". Španělský El País ohlašuje "konec éry prezidenta Bushe i konec jedné doktríny". 
Jinak je ale tisk většinou opatrný. Německý Handelsblatt poukazuje na to, že "Bush může mít sotva zájem na tom, aby vstoupil do historie jako neúspěšný válečný prezident, a proto bude usilovat o to, aby se politika republikánů posunula zase více do středu". Rakouský Der Standard připomíná, že "demokraté mají jen malý manévrovací prostor, protože prezident může všechny jejich návrhy zákonů vetovat". 
Francouzský tisk vidí ve volební porážce amerických republikánů především důsledek krachu politiky prezidenta Bushe v Iráku a předpovídá mu obtížný konec mandátu. Nepředpokládá ale, že by se situace v Iráku mohla nějak rychle změnit. Podle listu Le Figaro má nyní Bush před sebou jen jednu realistickou cestu - pracovat s demokraty na stažení amerických sil. Podnikatelský Les Echos píše, že rozsah Bushovy porážky odpovídá deziluzi z jeho politiky a že prezidentovi nepomohly ani skvělé výsledky americké ekonomiky. 
Britský tisk je dnes plný politických nekrologů odcházejícího amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. O volbách soudí, že důležitou příčinou jejich výsledku je nesouhlas a nespokojenost s politikou prezidenta George Bushe, především v zahraničí. The Guardian pod titulkem "Děkujeme Ameriko" píše, že američtí voliči odmítli Bushe ve velkém stylu a s krátkodobými i dlouhodobými dopady. I podnikatelský Financial Times soudí, že volby byly "velmi dobrým dnem pro americkou demokracii". Američané konečně začali účtovat s republikány a vládou George Bushe za jejich nekompetentnost a pohrdání právem. 
Švýcarský Tages-Anzeiger upozorňuje na to, že "škodolibá radost Evropanů nad Bushovou potupou je sice pochopitelná, ale není na místě; Evropané si musí uvědomit, že bez USA není řešení hlavních mezinárodních problémů ani nadále možné". Nizozemský Volkskrant píše, že od demokratické většiny je možné očekávat umírňující vliv, ale zásadní změny se čekat nedají, protože o zahraniční politice rozhoduje vláda a ani demokraté nemají pro Irák žádné zázračné řešení. 
Ruský deník Vedomosti sice očekává změny v americké politice, ale poznamenává, že na vztazích Washingtonu a Moskvy se toho mnoho měnit nebude. Připomíná, že demokraté zaujímají tvrdou pozici v otázce Světové obchodní organizace (WTO) a jsou vnímaví i k dodržování lidských práv, což je pro Rusko nevýhodné, stejně jako skutečnost, že změna americké politiky na Blízkém východě by mohla vést ke změnám současných vysokých cen ropy. 
 Také íránský i syrský tisk dnes vítá Bushovu porážku, ale zároveň zdůrazňuje, že nelze očekávat žádné radikální změny zahraniční politiky USA. List Iran News napsal: Většina Američanů se konečně přidala ke zbytku světa a odsoudila nezodpovědnou, militaristickou, arogantní, válečnickou a destabilizující politiku Bushovy vlády. Velké změny v americké zahraniční politice však nelze čekat. Konzervativní list Sijásate Rúz připomíná, že "demokraté jsou tradičně blízkými spojenci Izraele, takže diplomatický tlak na ostatní země v oblasti se spíše ještě zvýší". Komentátoři však soudí, že pokud jde o prosazování mezinárodních sankcí proti Íránu kvůli jeho jadernému programu a zvláště pokud jde o hrozby případnou vojenskou akcí, bude pro vládu USA nyní těžší prosadit další vojenskou agresi v zahraničí.
    Syrský deník Al-Baas napsal, že "válka v Iráku stála Rumsfelda úřad a Bushovi přistřihla křídla". List konstatuje, že "nynější americká vláda vyvíjela na státy oblasti, zvláště pak na Sýrii, systematický a neoprávněný nátlak v zájmu dalšího upevnění pozic Izraele". Demokraté by teď měli hledat nové cesty, Blízký východ čeká na změnu, napsal Al-Baas.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz