Zpravodajství

Krvavá lázeň v Kašmíru po granátovém výbuchu

O hornatý Kašmír usilují dlouhodobě hinduistická Indie a muslimský Pákistán. Páteční incident, při němž v Indii zemřelo pět lidí a dalších 35 dalších bylo zraněno, byl dalším výbuchem násilí v regionu. Místní policisté podezřívají z činu muslimské extrémisty.

V indických státech Džammú a Kašmír zaútočily radikálové granáty. První z atentátů se odehrál v době tradičních pátečních modliteb před zaplněnou mešitou ve vesnici ležící asi 35 kilometrů jižně od kašmírské letní metropole Šrínagaru. Mezi pěti oběťmi jsou podle svědků také dvě mladé dívky a jeden chlapec.

"Vešel jsem do mešity a v tu chvíli se ozvala mohutná exploze. Myslel jsem si, že mešita spadne," vypověděl Násir Ahmad. "Když jsem vyběhl ven, viděl jsem lidi v kalužích krve sténající bolestí," dodal.
O několik hodin později otřásl výbuch granátu rovněž centrem Šrínagaru, dva policisté a tři civilisté byli zraněni.
Útoky, k nimž se zatím nikdo nepřihlásil, byly spáchány několik dní před plánovanou obnovou pákistánsko-indických mírových rozhovorů. Dialog má ukončit desítky let nepřátelství mezi těmito sousedními jadernými velmocemi, které spolu v minulosti svedly tři války, dvě z toho právě o Kašmír. 

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz