Zpravodajství

AIDS zapustil v ČR hlubší kořeny

Česko je zemí, která nepatří k nejvíce ohroženým regionům kvůli AIDS. Přesto i v ČR roste počet lidí nakažených virem HIV. Letos je evidováno k začátku listopadu 77 nových případů.

 

Celkem bylo od počátku sledování v roce 1985 do konce letošního září zjištěno u Čechů a cizinců s trvalým pobytem v Česku 899 HIV infekcí, z toho se nemoc rozvinula u 204 lidí, z nich 123 zemřelo, upřesnila odbornice Marie Brůžková.

V 85 procentech se infekce přenesla sexuální cestou, zhruba čtyři procenta případů byla u injekčních uživatelů drog. Brůčková to přičítá rozsáhlému programu výměny injekčních stříkaček.

"Trend nárůstu se projevuje především u homosexuálních mužů; v celé Evropě i USA dorůstá nová generace mužů, kteří při sexu s muži přestali respektovat pravidla bezpečnějšího sexu," uvedla Brůžková.
Na celém světě umírají lidé na AIDS. Nejvíce postiženým je černý kontinent. V Africe již dosahuje zákeřná nemoc místy epidemických parametrů.

Nemoc se nevyhýbá ani celebritám. Na AIDS zemřeli např. slavný tenista Arthur Ash, či rocková legenda Freddie Mercury. K HIV pozitivním patří i basketbalový mág Ervin Magic Johnson, který ale s onemocněním úspěšně bojuje již 15 let.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz