Zpravodajství

Zdravé svačiny a přesnídávky

Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Aby byly zdravé a nic aby nic nebránilo jejich zdravému vývoji. Co se jídla týče, jsou děti často vybíravé. Co jim připravit, aby to bylo zároveň chutné a zdraví prospěšné?

Odborníci na výživu si lámou hlavu, proč má polovina dětí v Česku hraniční nebo vysokou hladinu cholesterolu a proč tak rychle přibývá obézních dětí. Na vině mohou být i svačiny, které dětem chystáte do školy. Jsou nevyvážené a obsahují až příliš mnoho tuků.

Je jasné, že děti od celkem atraktivní nabídky rychle sytících snacků a přeslazených nápojů zcela neodradíme. Přistupme tedy na kompromis - dovolme dětem vzít si svačinu z automatu jen jednou týdně a dohlédněme na to, aby měly denně pořádnou svačinu z domova, zvláště pokud nesnídají.

Jak by měla taková správná svačina vypadat? Dáme vám tip. Odborník na výživu Ivan Mach doporučuje například dlabánek. „To je oboustranně vydlabaný celozrnný rohlík nebo dalamánek naplněný směsí zeleniny (rajčata, papriky, strouhaná mrkev) a sýra cottage. Rohlík je díky své náplni šťavnatý, plný minerálních látek a kvalitních mléčných bílkovin. K dlabánku se hodí láhev nesycené stolní vody nebo minerálky s vyváženým poměrem minerálů, popřípadě doma připravený zelený čaj ochucený citronovou šťávou."

Ovoce a zelenina = základ!
Pár kousků omytého ovoce popřípadě zeleniny dobře prospěje dětem, které mají o přestávkách pořád na něco chuť. Je třeba si také uvědomit, že kvalita svačin a vhodný pitný režim může do určité míry ovlivnit i výkon dítěte ve škole a jeho soustředění.


A co říkají statistiky?
59 procent dětí dostává ke svačině něco sladkého.
56 procent dětí svačí tučné bílé pečivo.
Ovoce s sebou do školy dostává jen 23 procent dětí.
10 procent školáků trpí nadváhou.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz