Zpravodajství

V prosinci má premiéru Anglický král

V prosinci má premiéru Anglický král

Slavný román Obsluhoval jsem anglického krále se po letech sporů objeví na filmovém plátně. Koproduncentem je TV Nova.

Spojení Jiří Menzel a Bohumil Hrabal se už několikrát vyplatilo a není pochyb, že i tentokrát půjde o unikátní dílo. Do kin film Obsluhoval jsem anglického krále dorazí začátkem ledna.

Po letitých sporech o autorská práva se diváci dočkají. Obsluhoval jsem anglického krále už je ve střižně. Natáčení, které trvalo 66 dní, se odehrávalo na mnoha místech. Filmaře jste tak mohli potkat v pražském Obecním domě, kině Lucerna nebo v Harrachově a na Slapech. V těchto dnech na Anglického krále bedlivě dohlíží Jiří Menzl ve střižně.

Před začátkem natáčení Menzel prozradil, proč se v posledních letech věnoval pouze divadelní režii: „Mnoho let jsem nechtěl dělat žádný film i proto, že se mi každý další scénář po tom, co jsem prožil skoro dva roky s „Králem", zdál ve srovnání s Hrabalovou knížkou nedostatečně zajímavý," řekl ještě před začátkem natáčení.

O roli hlavní postavu Jana Dítěte se podělil Oldřich Kaiser s bulharským hercem Ivanem Barnevem. „S Ivanem jsem už spolupracoval a líbí se mi jeho neotřelá tvář, která má svůj půvab," dodává Menzel, který před jednadvaceti lety ze stejných důvodů obsadil do filmu Vesničko má středisková do té doby neznámého maďarského divadelního herce Jánose Bána. „Jsem šťastný, že mě pan Menzel pozval do účinkování na tomto filmu. Měl jsem to štěstí pracovat s ním už v Sofii. Ve všech třech divadelních představeních režírovaných panem Menzlem, ve kterých jsem hrál, se mi otevřel nový pohled na vnímání světa," doplňuje Barnev, který si zahrál Dítěte v mladším věku.

Číšníka Jana Dítěte staršího ztvární Oldřich Kaiser. „Oldu znám hodně dlouho, překvapil mě ve Žralokovi v hlavě. Myslím si, že je to herec, který dozrál do velkých rolí," říká Menzel. Kaiser podle vlastních slov s nabídkou okamžitě souhlasil. „Když mě pan režisér oslovil, nezapochyboval jsem. Vzpomněl jsem si na ty dny, kdy jsem ještě na cyklostylovaném papíře louskal tehdy zakázaného pana Hrabala. Tohle téma je blízké mému srdci."

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz