Zpravodajství

Xenofobie zmizela z volební kampaně v Nizozemí

Nizozemí, bašta liberálních postojů v Evropě, bylo známo často extrémními volebními tématy jako přistěhovalectví a xenofobie. Současnost je však jiná. Kampaň před nadcházejícími volbami obsahuje zcela obvyklá témata.

Nizozemci volí již potřetí za poslední čtyři roky. Donedávna nejžhavější otázka přistěhovalectví ustoupila stranou, nemluvě o evropské ústavě, kterou Nizozemci loni odmítli. Podle průzkumů se Křesťanskodemokratická výzva premiéra Jana Petera Balkenendeho stane nejsilnější stranou, a otevřenou otázkou zůstává především to, zda a s kým vytvoří vládní koalici.
Volby se měly konat až v květnu 2007, ale Balkenendeho vláda pravého středu se rozpadla v červnu kvůli případu populární poslankyně somálského původu Ayaan Hirsiové Aliové. Ministryně pro přistěhovalectví Rita Verdonková jí chtěla odebrat občanství, protože Aliová v roce 1992 lhala při žádosti o azyl. Verdonková tím ale vyvolala vlnu odporu - i proto, že Aliová se osobně zasazovala za pronásledované muslimky. Verdonková ustoupila, ale celá věc znechutila nejmenšího člena Balkenendovy koalice, stranu D66 tak, že v červnu odešla z vlády.
Aféra následovala po vraždě populistického předáka Pima Fortuyna v roce 2002 a filmaře a kritika islámu Thea Van Gogha v roce 2004, které vedly ke značnému posunu v dosud mimořádně tolerantním Holandsku k přistěhovalcům a jejich asimilaci.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz