Zpravodajství

Záchranáři z polského dolu vytahují jen mrtvá těla

Záchranáři z polského dolu vytahují jen mrtvá těla

Chyběl jim vzduch, jejich těla se doslova vařila v horkém prostředí a stále hrozil výbuch. Osm z nich toto peklo nepřežilo. Jejich těla záchranáři dostali na povrch. Ostatních 15 horníků je stále pohřešováno.

Zdroj: TV Nova

Nejnáročnější záchranná operace v posledních desetiletích pokračuje, uvedla polská zpravodajská televize TVN24. Více než sedm desítek záchranářů pracovalo přes noc a pokoušelo se napumpovat vzduch do šachty. Práce musely být na čas přerušeny kvůli vysokým koncentracím metanu, po jejich snížení se záchranáři na místo vrátili.

 Plyny hrozí výbuchem

"Akce pokračuje, ale další postup brzdí výskyt plynů, které hrozí každou chvíli vybuchnout," uvedl Grzegorz Pawlaszek, předseda uhelné společnosti, které důl Halemba patří. "Obáváme se nejhoršího," řekl agentuře Reuters mluvčí firmy Zbigniew Madej. "Podmínky dole jsou extrémní. Je to peklo," dodal.
Metan vybuchl okolo 16:30 SEČ v úterý odpoledne na třetí, nejhlubší úrovni dolu, 1030 metrů pod zemí, kde se teplota běžně pohybuje mezi 40-50 stupni. Teplota při výbuchu mohla dosahovat až 1000 stupňů a popálila i havíře, vzdálené 500 metrů od místa exploze. Záchranáři odhadují, že je od zavalených horníků dosud dělí asi 300 metrů.
Dominik Kolosz, šéf hornického svazu Solidarita, televizi TVN24 řekl, že není vyloučené, že tragédii mohl způsobit lidský faktor. "Pravděpodobně 15 osob z uvězněných pod zemí byly pracovníci hornických firem, ale nikoliv havíři," dodal. Podle něj mají tito lidé často nízkou kvalifikaci a chybí jim potřebné osvědčení pro práci v dole. Speciální komise již začala pracovat na odhalení příčin neštěstí.

 Polské hornictví je stále v dobách komunismu

Podle informací pracovníků dolu k výbuchu došlo v době, kdy se nedobývalo uhlí. Příslušný úsek byl od února určen k likvidaci s ohledem na těžké pracovní podmínky a ohrožení horníků, uvedla agentura PAP. Na místo byla vyslána skupina 31 osob, která měla demontovat zařízení. Osmi z nich se po výbuchu podařilo zachránit.
Polské hornictví, vybudované v komunistické éře, trpí letitým nedostatkem potřebných investic. Vzhledem k množství smrtelných úrazů je úroveň bezpečnosti považována za jednu z nejhorších v Evropě. Halemba byla prvním polským dolem vybudovaným po druhé světové válce. Patří mezi nejstarší a nejnebezpečnější v Polsku i kvůli velké hloubce, s níž stoupá výskyt plynů. Sami havíři připouštějí riziko, ale vzhledem k věku by prý sotva nalezli jinou práci.
Po neštěstí začali odborníci diskutovat o dalším osudu místa, kde se v roce 1990 odehrálo jedno z největších důlních neštěstí. Tehdy zemřelo 19 horníků a dalších 20 bylo zraněno. Příčinou výbuchu metanu byla jiskra od speciálního kombajnu.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz