Zpravodajství

Aby vás netrápily křečové žíly

Křečové žíly jsou problémem nejen estetickým, ale mohou vést i k vážnějším zdravotním komplikacím. Poradíme vám, jak vzniku křečových žil předcházet, popřípadě jak je nejlépe léčit.

Proč křečové žíly vůbec vznikají?
Hlavním faktorem, který vede ke vzniku varixů, tedy křečových žil, je zvyšující se žilní tlak, způsobený nejčastěji zpětným proudem krve, tzv. refluxem, v postižených žilách. Pokud jsou chlopně uvnitř žil nefunkční, vzniká reflux, tenká žilní stěna není schopná dlouhodobě zvýšený tlak vydržet, a vznikne křečová žíla.

I dědičnost hraje ve vzniku křečových žil poměrně značnou roli. Dědí se hlavně „po přeslici". Když varikozním postižení (křečovými žilami) trpí matka, je velmi obvyklé, že podobný problém bude mít i dcera. Pokud jimi trpí otec, potom tímto onemocněním téměř jistě trpěla jeho matka.

Lze jejich vzniku nějak předcházet?
Prevence proti vzniku křečových žil prakticky není možná. Potenciálně ohroženým lze poradit, aby se vyvarovali dlouhého stání a sezení se spuštěnými končetinami. Striktně dodržovat takový režim v běžném životě je velmi obtížné, ba dokonce téměř nemožné. V případě příznaků nápaditější únavy nohou nebo výskytu viditelnějších žilek na nohách jezte pohanku, noste zdravotní punčochy. Ženám s náběhem na křečové se nedoporučuje používat hormonální antikoncepce. Ke zlepšení problému vede také dlouhodobé užívání léků na zpevnění žilní stěny.

Mohou se vyskytnout nějaké komplikace?
U pacientů, kterým křečové žíly působí komplikace ve smyslu tmavnutí kůže, otoků, nebo i bércových vředů, je operace často jediným radikálním postupem léčby. Ostatní postupy mohou stav zlepšit, ale není v jejich možnostech odstranit příčinu a po čase se problémy objeví znovu.

Obtíží, které křečové žíly mohou způsobit, je celá škála. Pocity tíhy, únavy dolních končetin, otoky a záněty, poruchy kůže a podkoží (pigmentace, ekzém). Dále pak vážnější problémy jako již zmíněný vznik bércových vředů, které se hojí velmi dlouho a obtížně. Včasné vyšetření a porada s odborným lékařem pomůže těmto komplikacím včas předejít.

 

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz