Zpravodajství

Peklo kvůli papeži se v Istanbulu zatím nekonalo

Očekávaly se statisíce rozvášněných tureckých muslimů protestujících proti návštěvě papeže. Skutečnost je jiná. Prozatím. V Istanbulu se sešlo "jen" asi 20 tisíc protestujících.

Papežově návštěvě v Turecku předchází velké napětí spojované především s výroky, které Benedikt XVI. na adresu muslimů pronesl během své zářijové cesty do Německa. Citoval názor byzantského císaře vládnoucího ve 14. století, podle něhož prorok Mohamed "přikázal šířit muslimskou víru mečem". Papež se vzápětí za tuto citaci omluvil a snažil se opakovaně vysvětlit, že byla špatně pochopena. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se od dnešní demonstrace distancoval s poukazem, že ji pořádají "marginální skupiny" aktivistů. Proislámská Strana štěstí (SP) dostala při parlamentních volbách před čtyřmi lety asi 2,5 procenta hlasů.

 

Papežova návštěva v Turecku bude trvat od úterý do pátku. Na programu bude mít Benedikt XVI. mimo jiné i návštěvu jedné z nejvýznamnějších náboženských staveb v Turecku, Modré mešity. Tento bod programu je obecně interpretován jako součást papežovy snahy o smíření s muslimským světem.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz