Zpravodajství

Která dieta je ta pravá a nejúčinnější?

Den co den vídáme v médiích krásné a štíhlé modelky a herečky. Také nás stále obklopuje ohromné množství všelijakých dobrot a pochutin. Na sport není kvůli práci čas a tak jdou kila nahoru. Co se s tím dá dělat?

Tukožravé diety jsou hloupost
Pokud si myslíte, že se dá zhubnout a napravit vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol pouze vysazením všech tuků ze stravy a držením takzvané „tukožravé" diety, pak se nenechte mást. Pensylvánští odborníci totiž tvrdí, že jsou tuky velice důležité i při hubnutí, jen je potřeba je umět rozlišit a odbourat z jídla ty škodlivé.

Odborníkům se totiž podařilo u skupiny testovaných pacientů zjistit, že lidé, kteří polovinu tuků v jídelníčku nahradili takzvanými nenasycenými tuky, snížili pravděpodobnost problémů s kardiovaskulárními nemocemi o celých čtrnáct procent. Naproti tomu pacienti, kteří se tuků vzdali úplně, snížili pravděpodobnost onemocnění srdce jen o devět procent. Obě skupiny přitom snížily svoji nadváhu o stejnou hodnotu.

"Funguje to jednoduše. Není potřeba tuky ze života naprosto vytěsnit, abychom zhubli. Stačí si zvyknou na nenasycené tuky, které obsahují například arašídy a arašídový olej, a máte o zdraví vystaráno," uvedl jeden z autorů studie.

Hlavní výhoda toho, že lidé ve své stravě upřednostní nenasycené tuky, spočívá v zachování vysoce hustotního cholesterolu (HDL) v těle. Ten lidskému organismu prospívá a tělo jej potřebuje pro správné fungování. "Lidé s netučnou dietou odbourávají z těla kromě ´špatného´ cholesterolu také ten ´dobrý´, což je špatně. Tukožravé diety jsou jednoduše hloupost. Sice díky nim zhubnete, ale zároveň snižují HDL v těle o dvanáct procent, což není žádoucí. Tuky je potřeba redukovat, nikoliv odbourávat. Dá se zdravěji hubnout i s tuky v jídle," vysvětlili lékaři.


Diety oslabují imunitní systém
Zejména časté zkoušení a střídání odtučňovacích diet podle výzkumu amerických vědců oslabuje imunitní systém člověka. Dle odborníků se lepšímu a pevnějšímu zdraví těší ti jedinci, kteří si po delší dobu udržují konstantní váhu. Řadou výzkumů se ukázalo, že se imunitní schopnost a účinnost snižuje úměrně s četností speciálních diet.

Hubnutí však experti zcela nezavrhují, naopak je považují za vhodné a rozumné. Ovšem pouze v případě, že k němu budou ženy přistupovat nikoli nárazově, ale trvale a plánovitě a zvolí si způsoby, které neohrozí jejich zdraví.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz