Zpravodajství

Paroubek předložil návrh vlády

Paroubek předložil návrh vlády
Zdroj: TV Nova

Předseda ČSSD Jiří Paroubek včera večer předal Mirku Topolánkovi návrh vlády. Na té by se dle představy sociálních demokratů podíleli obě nejsilnější strany spolu s lidovci. Dokument zahrnuje reformní program v délce minimálně tří let. ČSSD chce dokument nazvaný „Agenda 2001" projednat s možnými koaličními partnery. Byli by rovněž rádi, kdyby už do prosince bylo jasné, zda je návrh uskutečnitelný nebo ne.

 

 Na večerní schůzce Paroubek a Topolánek mimo jiné hovořili i o výrocích Topolánkova poradce Marka Dalíka. Ten totiž nedávno vyjevil názory týkající se údajného přetahování poslanců ČSSD. Rovněž řekl, že ODS s ČSSD jedná pouze „na oko". Paroubek po Topolánkovi chtěl, aby se od Dalíkova názoru distancoval. Topolánek ale na prohlášení svého poradce nevidí nic špatného. Výsledky schůzky ani jeden ze zúčastněných pro novináře nekomentoval. Jediné vyjádření, které se podařilo získat, bylo toto od pana Paroubka: „Jednání proběhlo. Před chvílí skončilo. Bude pokračovat v dalších dnech." Reakce ODS na návrh ČSSD zůstává zatím utajena.

 „Agenda 2010 obsahuje návrhy možného řešení vývoje České republiky v klíčových ekonomických a sociálních otázkách. Jde o projekt společné odpovědnosti hlavních stran za prosperitu země, za potřebné reformy a stabilní vládu," sdělil Lidový dům. Podle ČSSD by se měla trojkoalice během své vlády dohodnout především na penzijní reformě, boji proti korupci a přijetí eura do roku 2012. Rovněž by se měl vytvořit prostor pro snížení daňové zátěže a také připravit a zvládnout české předsednictví v EU.

Podle ČSSD je možné představit reformní koaliční kabinet do 15. prosince. „Nebo naopak jasně říci, že na půdorysu dvou největších stran, ve spolupráci s KDU-ČSL, vládu s kvalitním reformním programem nelze sestavit," dodala ČSSD. Sociální demokraté jsou dle svého tvrzení připraveni jednat s ostatními „bez jakýchkoli předběžných podmínek".

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz