Zpravodajství

Paroubek předložil návrh vlády

Paroubek předložil návrh vlády
Zdroj: TV Nova

Předseda ČSSD Jiří Paroubek včera večer předal Mirku Topolánkovi návrh vlády. Na té by se dle představy sociálních demokratů podíleli obě nejsilnější strany spolu s lidovci. Dokument zahrnuje reformní program v délce minimálně tří let. ČSSD chce dokument nazvaný „Agenda 2001" projednat s možnými koaličními partnery. Byli by rovněž rádi, kdyby už do prosince bylo jasné, zda je návrh uskutečnitelný nebo ne.

 

 Na večerní schůzce Paroubek a Topolánek mimo jiné hovořili i o výrocích Topolánkova poradce Marka Dalíka. Ten totiž nedávno vyjevil názory týkající se údajného přetahování poslanců ČSSD. Rovněž řekl, že ODS s ČSSD jedná pouze „na oko". Paroubek po Topolánkovi chtěl, aby se od Dalíkova názoru distancoval. Topolánek ale na prohlášení svého poradce nevidí nic špatného. Výsledky schůzky ani jeden ze zúčastněných pro novináře nekomentoval. Jediné vyjádření, které se podařilo získat, bylo toto od pana Paroubka: „Jednání proběhlo. Před chvílí skončilo. Bude pokračovat v dalších dnech." Reakce ODS na návrh ČSSD zůstává zatím utajena.

 „Agenda 2010 obsahuje návrhy možného řešení vývoje České republiky v klíčových ekonomických a sociálních otázkách. Jde o projekt společné odpovědnosti hlavních stran za prosperitu země, za potřebné reformy a stabilní vládu," sdělil Lidový dům. Podle ČSSD by se měla trojkoalice během své vlády dohodnout především na penzijní reformě, boji proti korupci a přijetí eura do roku 2012. Rovněž by se měl vytvořit prostor pro snížení daňové zátěže a také připravit a zvládnout české předsednictví v EU.

Podle ČSSD je možné představit reformní koaliční kabinet do 15. prosince. „Nebo naopak jasně říci, že na půdorysu dvou největších stran, ve spolupráci s KDU-ČSL, vládu s kvalitním reformním programem nelze sestavit," dodala ČSSD. Sociální demokraté jsou dle svého tvrzení připraveni jednat s ostatními „bez jakýchkoli předběžných podmínek".

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz