Zpravodajství

Nezbedný gentleman Hugh Grant

Nezbedný gentleman Hugh Grant
Zdroj: TV Nova

Kdybyste se svých dcer zeptali, který ze světových herců je pro ně nejsympatičtější, asi by chvíli přemýšlely. Brad Pitt je možná nejpřitažlivější, ale jako největší svatoušek Hollywoodu určitě vypadá roztomilý Hugh Grant. Ne nadarmo ho jeho herečtí kolegové přezdívají „Whippy“, což je výraz pro menšího loveckého psa. Říkají o něm: „Hugh si se vším dělá starosti jako malý ohař, který je čím dál tím nervóznější, a když je mu zima, máte chuť přikrýt ho svetrem.“ Zdání ovšem někdy klame!

Hugh Grant se na plátnech kin objevil na začátku devadesátých let a vypadalo to, že míň zkaženého herce byste hledali těžko. V očích výraz anděla, který nedokáže ublížit ani té pověstné mouše, a chování gentlemana, jací podle babiček už dávno vymřeli. Zjevil se zkrátka v tu správnou dobu, kdy bylo „přeschwarzeneggerováno" a průměrný divák netoužil po opálených svalech, ale intelektu. „Přál bych si, aby na mě lidi víc dotírali. Teda hlavně ženy. Chtěl bych, aby se mnou zacházely třeba jako s Ricky Martinem," říkal tehdy. Později to potvrdil: „Za těch několik roků jsem zažil nespočet rozhovorů a novináři se mě pokaždé ptají, proč vždycky hraju nejhodnější chlapíky a jestli někdy nemám chuť představit se jako ten nejhorší chlípník. Popravdě řečeno, pro mě by byla úleva zahrát si nějakého hajzlíka. Rozhodně bych se před kamerou přestal cítit nesvůj. Opravdu nemám žádné velké přání pořád hrát plyšové hrdiny."

LIVE_STREAM

Vzdělání z Oxfordu
Hugh Grant se narodil 9. září 1960 v Londýně jako Hugh John Mungo Grant. Jeho předci se do Velké Británie přistěhovali ze Skotska. Vyrůstal se svým bratrem Johnem, který se ale záhy přestěhoval do New Yorku. Hugh se přes klasickou britskou základní a střední školu dostal až na Oxfordskou univerzitu, kde studoval anglickou četbu. Už za studií se projevil jeho cit pro gentlemanství hraničící se snobstvím. Stal se členem Pierston Gavesty Society - majetné stolovací společnosti, která nesla jméno údajného obdivovatele anglického krále Edvarda II.

Debutoval jako Chopin
Po diplomu z Oxfordu se začal stále více prosazovat jako herec. V roce 1982 natočil svůj první film, na který mu poskytla finance jeho alma mater, tedy univerzita v Oxfordu. Na televizních obrazovkách se objevil poprvé o tři roky později. Ten pravý filmový debut však přišel až v roce 1991, kdy si „střihl" postavu hudebního skladatele Frédérica Chopina ve snímku Impromptu. Jeho kolegy tehdy byli Judy Davis jako George Sand nebo Julian Sands v roli Franze Liszta. Svou první hlavní roli ztvárnil ve filmu Zbytky dne v roce 1993. Současně s uvedením snímku do kin se o něm začalo mluvit jako o příteli herečky Elizabeth Hurley. I tohle bylo znamení, že jeho hvězda stoupá vzhůru a bulvár má další jméno na prodej. Největší skok ale přišel až s filmem Čtyři svatby a jeden pohřeb z roku 1994 - udělal z něj hvězdu světové velikosti, kterou chtěly mít na titulní stránce snad všechny britské a americké společenské časopisy. Brzy se o něm začaly šířit „peprné" drby. Třeba že odmítl odehrát některé scény, kde by musel být nahý. Jeden z maskérů se ho totiž v legraci zeptal, jestli mu nemůže na některé nadměrně vyvinuté části jeho těla napsat dlouhé matematické definice.

Nejdražší sex jeho života
Jenže hned záhy přišlo první klopýtnutí, které pošramotilo jeho „neposkvrněnou" image. Krátce po uvedení filmu Rozum a cit v roce 1995 byl zadržen policií. Důvod? Blízko hollywoodského Sunset Boulevard byl v noci přistižen hlídkou, jak mu v autě prostitutka Divine Brown provádí orální sex. Z ní se rázem stala nejznámější kněžka lásky a z Granta strmě padající hvězda. Bulvár tak znovu ukázal svou pravou tvář a potvrdil okřídlenou pravdu - dobrý sluha, ale zlý pán. Grant sice nebyl odsouzen, ale musel zaplatit pokutu 1 180 dolarů. Navíc dostal dvouletou podmínku. Podporu diváků získal zpět až svým vystoupením v televizní The Tonight Show Jaye Lena. Jeho veřejná omluva byla tak pokorná, že ho mnohým lidem začalo být skoro až líto. Stejně jako jeho přítelkyně Elizabeth Hurley. Ta u něj v tehdejší svízelné situaci vydržela, ale po několika letech se spolu stejně rozešli. Společná láska byla ovšem tak silná, že se později stal kmotrem její dcery. I když měl hodně možností, už nikdy se nedokázal zamilovat tak jako poprvé. „Už nevěřím na lásku na první pohled. Celý můj život je založen na racionálním konceptu. Moje zkušenosti, moc, peníze a vliv totiž vždycky lákají opačné pohlaví. Je to prostě něco, čeho vždycky využiju. A musím se přiznat, že mám výborné výsledky," prohlásil cynicky.

Grant: „Julie Roberts je velkohubá!"
Pak se proplétal v méně známých filmech, rolí ubývalo a diváci na něj začali zapomínat. „Můj hlavní problém spočívá v tom, že můj život je strašně nudný. Je mi až trapně," svěřil se během své krize. Po obrovském úspěchu se Čtyřmi svatbami a jedním pohřbem přišel pád, který se zdál být nekonečný. Do módy opět přišli surovější mužští hrdinové. Za pomyslnou záchrannou brzdu zatáhl až v roce 1999, kdy se objevil v hlavní roli romantického filmu Notting Hill. Spolu s Julií Roberts v něm vytvořili jeden z nejsympatičtějších párů moderní filmografie. A to přesto, že na Julii Roberts se po něm snesla vlna kritiky za její „děsný zevnějšek". Bezprostředně po premiéře snímku sám Hugh Grant s nadsázkou prohlásil: „Julie je strašně velkohubá. A to myslím nejen přeneseně, ale i fyzicky. Opravdu má velká ústa. Když jsem ji líbal, pořád jsem si uvědomoval tu tichou ozvěnu."

Druhé šance využil bezezbytku
Notting Hill ale pro něho byla jako živá voda. Opět se dostal do hledáčků všech magazínů a režisérů připravujících romantické komedie. O dva roky později exceloval ve filmovém bestselleru Deník Bridget Jones. Jeho dráha vzkříšené stoupající hvězdy pokračovala přes filmy Jak na věc a Láska s výstrahou, které brzy uvede i televize Nova. Na tyto úspěchy navázal snímky Láska nebeská a druhým pokračováním Deníku Bridget Jones, tentokrát s podtitulem S rozumem v koncích. I když se Grant na plátnech pohybuje přes dvacet let, žádné známky jeho stárnutí, nebo dokonce „vyhoření" nepřicházejí. V současnosti připravuje další dva filmy. Ve snímku Music and Lyric se představí v roli vyšumělého zpěváka, který musí do několika dnů složit hit pro mladou senzaci popmusic, a objeví se i ve snímku American Dreamz, který trefně a vtipně karikuje fenomén reality show.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz