Zpravodajství

Ivan Jiřík: „Herectví se vám dostane pod kůži.“

Ivan Jiřík: „Herectví se vám dostane pod kůži.“
Zdroj: TV Nova

Jeho tvář nyní vídáte v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde si zahrál majitele penzionu Konírna Jiřího Brázdu. Sám připouští, že má se svou postavou mnoho společného. Oba byli totiž nuceni vyrovnat se v životě s mnoha těžkostmi, ale přesto si zachovali optimismus, nadhled a smysl pro humor.

„Po smrti svého tatínka Jiří Brázda slíbil, že se bude dál starat o penzion a nenechá podnik zaniknout. Daří se mu to, a i když koně vyměnil za kozu Bětu, lidé tam rádi jezdí a já díky tomu můžu točit," shrnuje s úsměvem minulost i současnost své seriálové postavy čtyřiačtyřicetiletý Ivan Jiřík. „Se sestrou Ivou (Pavla Ptáčková - poznámka redakce) se sice Brázda dříve nepohodl, ale je to přímý člověk a vždy si stojí za svým slovem. Toho si na něm velmi cením a snažím se tak chovat i v soukromém životě," říká.

Medicína ho nelákala
Když se Ivan Jiřík narodil, jejich rodina žila v Písku. Tatínek pracoval jako vojenský doktor a maminka byla zdravotní sestrou. Od Ivana i od jeho o čtyři roky staršího bratra se tak v zásadě očekávalo, že budou pokračovat v rodinné tradici a dají se na lékařskou dráhu. Jenže Ivana to táhlo jinam. Už na základní škole rád recitoval a brzy si uvědomil, že je jen pár způsobů, jak se vyrovnat s tehdejším bolševickým režimem - buď dělat sport, nebo působit v kultuře. Nakonec se rozhodl pro obojí - nastoupil na sportovní gymnázium a zároveň se začal intenzivně zajímat o herectví.

Od šestnácti na vlastních nohou
Když mu bylo dvanáct, jeho rodiče se rozvedli a on se přestěhoval s matkou a bratrem do Prahy. Bratr si brzy po příjezdu našel vlastní byt. A když pak odešel na vojnu, Ivan se v šestnácti letech do jeho bytu přestěhoval a začal žít samostatně. „Byla to jen jedna místnost s topením na uhlí a studenou vodou," popisuje. „Jenže já jsem se potřeboval postavit na vlastní nohy, protože jsem se kvůli divadlu často vracel pozdě domů a nechtěl jsem mámě přidělávat starosti. Peněz bylo málo, stačily tak akorát na zubní pastu a na uhlí. Nejhůř jsem ale asi nesl samotu, která na mě občas doléhala." Velká vzpruha však přišla už po gymnáziu, když se hned na první pokus dostal na pražskou DAMU. „U zkoušek mi tenkrát hodně pomohl František Němec, můj budoucí pedagog, kterého si dodnes velmi vážím," říká s pokorou.

Odvaha se vyplácí
Během studií na DAMU Ivan nepatřil mezi třídní baviče a ani na bujaré alkoholové večírky ho příliš neužilo. „Nejlépe jsem se vždycky cítil v komornější společnosti opravdových přátel," vysvětluje. Už jako student DAMU získal Ivan první filmovou roli ve snímku Poklad hraběte Chamaré režiséra Zdeňka Trošky. Po škole si hledal stálé angažmá v divadle a rozhodl se zkusit štěstí v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Jednoduše tam přijel, představil se režiséru Ivanu Rajmontovi a ten ho přijal. První velká divadelní role ale přišla až v Divadle pod Palmovkou ve hře Lovecké scény z Dolního Bavorska, kterou režíroval Petr Kracík. Další významná inscenace se jmenovala Kočka na kolejích od Josefa Topola. „Dodnes na ni rád vzpomínám. Josef Topol nerad chodí na svoje inscenace, ale naše představení viděl několikrát. Setkání s ním pro mě bylo velmi důležité," vypráví s nadšením.

Hercem na plný úvazek
Jak sám v žertu říká, občas lituje, že si raději nezvolil jiné povolání. „Herectví je totiž řemeslo, které vás naprosto pohltí. Musíte mu obětovat i velkou část ze svého soukromí." Ale zároveň jedním dechem dodává, že právě díky herectví poznal svou manželku Blanku. „Potkali jsme se při natáčení jedné hudební variace. Ona tam tehdy přišla, aby mi pomohla nasoukat se do kostýmu tučňáka. No a pak už to šlo samo," směje se. „Náš dvanáctiletý vztah považuji za malý zázrak - stejně jako narození našich dětí," dodává.

Kdo je Ivan Jiřík
- Narodil se 12. března 1962 v Písku.
- V roce 1976 se přestěhoval do Prahy, kde vystudoval gymnázium a později DAMU.
- Od roku 1985 se kromě divadla věnuje také dabingu, seriálu a filmu. Objevil se ve snímcích Poklad hraběte Chamaré, Jen o rodinných záležitostech, Tichá bolest, Ohnivé jaro nebo Devátý den.
- V současnosti je ve stálém angažmá v Divadle pod Palmovkou.
- Se svou manželkou Blankou bydlí v Dolních Chabrech a mají tři děti - šestiletou Adélku, tříletou Emu a několikatýdenního Honzíka

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz