Zpravodajství

Předvánoční boj o zákazníky už vypukl!

Předvánoční boj o zákazníky už vypukl!
Zdroj: TV Nova

Adventní kalendáře, vánoční ozdoby, svícny všech možných barev s vánočními motivy – na to všechno můžete v obchodech narazit každým rokem dříve a dříve. Jak je to možné?

Jsme teprve v půlce listopadu, ale pulty obchodů se už týdny prohýbají pod vánočními ozdobami, ve výkladech svítí světýlka, z reproduktorů znějí vánoční koledy... Jedna síť obchodních řetězců letos začala s vánočním sortimentem dokonce už na počátku října, ostatní se k ní připojily ke konci měsíce. Vánoční akce na podzim rozjely také internetové obchody, které loni zaznamenaly tržby přesahující čtyři miliardy korun.

„Vztah společnosti k vánočním svátkům se průběžně vyvíjí. Lidí, kteří vnímají vánoční svátky v náboženské rovině, je stále méně, zatímco těch, kteří vidí v jejich pozadí spíše konzum, přibývá," vysvětluje psycholog Karel Humhal. „Někdy ale konzumní šílenství může mít paradoxně i opačný dopad. Někteří lidé se díky němu můžou začít ptát po původním smyslu Vánoc a naopak se vrátit k jejich duchovnějšímu pojetí."

V přístupu k dárkům navíc existují i rozdíly podle jednotlivých zemí. „V bohatých státech, jako je například Švédsko či Švýcarsko, se nákladnější věci praktického rázu nakupují v průběhu roku. Zatímco v zemích, kde životní úroveň není ještě tak vysoká, se lidé snaží ve vánočních nákupech spojit příjemné s užitečným a pod stromeček koupit svým nejbližším něco praktického," dodává psycholog.

Jak na vás působí vánoční výzdoba a sortiment, který se objevuje v obchodech už na podzim?
Pavel Poulíček, moderátor Sportovních novin
„Obávám se, že se dožijeme časů, kdy bude v obchodech už od srpna. Vánoce jsou přece o něčem jiném než o shánění dárků. Navíc patří k zimě! Já sám naštěstí s výzdobou často do kontaktu nepřijdu, nakupuji totiž jen nárazově."

Andrea Němcová, moderátorka Střepin
„Mám z toho nepříjemný a stresující pocit. Nakupuji na poslední chvíli a kvůli té výzdobě mám pocit, že mi někdo připomíná, abych na to nezapomněla."

Josef Carda, herec a jeden z protagonistů Tele Tele
„S vánoční výzdobou se to přehání, ale já se tím strhnout nenechám! Nakupuji na poslední chvíli a některé dárky dokonce až po Vánocích. Ty doby, kdy byl můj syn malý a já jsem se seznamem dárků obíhal obchody, jsou už dávno pryč."

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz