Zpravodajství

Napadli vás? Braňte se!

Napadli vás? Braňte se!
Zdroj: TV Nova

Žijeme v době, kdy na nás nebezpečí číhá na každém rohu. Ostatně o tom je také pořad TV Nova 112: V ohrožení života. Dnes se každému může lehce stát, že se připlete ke rvačce, že ho cestou z vlaku přepadne násilník nebo že si ho vyhlédne zloděj. Co v takovém případě dělat? Zkušený policista Robert First vám poradí!

„V prvé řadě je zapotřebí zachovat chladnou hlavu - i když vím, jak špatně se to mnohdy realizuje. Ve vypjatých situacích je přepadený často doslova paralyzován, zpanikaří nebo se nervově zhroutí," říká major Robert First. Při přepadení - zejména pak ze zálohy - má útočník značnou výhodu. Vyhlédnutá oběť nemá moc šancí, zvláště když má útočník zbraň. „Při použití palné zbraně by útočník mohl střílet na větší vzdálenost. Pokud se tedy se zbraní přiblíží, pak reálně hrozí, že chce třeba peníze, elektroniku nebo sex..."

Zachovejte klid!
Pakliže se vám povede zachovat klid, snažte se pečlivě vnímat útočníkova slova, gesta a mimiku - mohou prozradit, v jakém psychickém rozpoložení se nalézá. „Od toho potom můžete odvodit, jestli je odhodlán vám ublížit a do jaké míry je sám z celé situace rozrušen. Po této první fázi útočníka uklidněte, aby nabyl pocitu klidu a neprovedl nějakou neuváženost. Postupně si ho takzvaně oťukejte, pokuste se najít cestu společného řešení a zjistit, jak ho od jeho jednání odradit. Uvědomte si, že ať je jeho motiv jakýkoli, s přibývajícím časem bude nervóznější a riziko, že se někdo objeví a on bude spatřen, se zvyšuje."

Hrdinství se nevyplácí!
Nesnažte se ovšem za každou cenu chovat jako hrdina. To se nevyplácí! „Rčení, že hrdinů jsou plné hřbitovy, je naprosto na místě. Vše proto konejte s rozmyslem," radí Robert First. „Člověk, který si nikdy v životě prakticky nevyzkoušel techniku odzbrojení útočníka se zbraní a nemá tedy pohybovou představu nebo pohybový návyk, má minimální šance na úspěch. Pouhé zhlédnutí ukázky nebo obrázků v knize o sebeobraně je nedostatečné. Pokud se pokusíte ozbrojeného útočníka odzbrojit, uvědomte si, že při tom můžete být smrtelně zraněni nebo zmrzačeni. Srovnejte si misky vah - to, jakou cenu má pro vás mobil a peněženka s kreditní kartou na jedné straně a život i vaše zdraví na straně druhé."

Zbraň není řešení
První, co jistě člověka napadne, je to, že si pořídí zbraň. Ale co na to odborník? „Obecně se nepřikláníme k ozbrojování občanů jakýmikoliv zbraněmi. Ve stresových situacích, které mohou vypadat jako útok vůči zájmům chráněným zákonem, může snadno dojít ke skutkovému omylu - tedy k vybočení z mezí nutné obrany. A důsledky mohou být i fatální," upozorňuje Robert First. „Nejdřív si proto položte několik důležitých otázek. Jsem schopen použít zbraň proti nějakému člověku? Jsem na něj schopen nastříkat chemickou látku? Jsem ho schopen udeřit? Jsem na něj schopen vystřelit? Jsem ho schopen bodnout s následkem zranění, nebo dokonce smrti? Pokud si na tyto otázky odpovíte negativně, pak nemá cenu, aby jste si zbraň pořizovali. Pachatel trestného činu totiž většinou pozná, kdy mu nic nehrozí a jeho oběť jen blufuje."

Obezřetnost především
Pokud se rozhodnete pořídit si nějakou zbraň, měli byste znát její funkce, způsoby použití a s tím spojená rizika. Zbraně pro sebeobranu jsou většinou k dostání ve specializovaných prodejnách i s odborným výkladem prodejce. Pro jejich nákup není zapotřebí zbrojního průkazu. „V prodeji jsou také prostředky se slzotvorným účinkem, elektrické paralyzéry, obušky, chladné zbraně a akustická zařízení na zastrašení útočníka. Ani v těchto případech byste neměli zanedbat prostudování manuálu k použití a předběžné odzkoušení, abyste v případě napadení věděli, co s nimi," říká Robert First. Preventivně byste však měli respektovat všeobecná doporučení - měli byste se, zejména pak ženy, vyhýbat odlehlým, opuštěným a neosvětleným místům. „Bezpečnější je raději volit delší cestu oklikou než zkratku přes noční park. Není však pravidlem, že útok může nastat pouze v těchto lokalitách. Nebezpečná mohou být i za bílého dne místa s vysokou mírou prodeje, konzumace alkoholu a drog nebo místa s výskytem osob s kriminální minulostí," dodává policista.

Není zbraň jako zbraň
Nejpraktičtějšími obrannými prostředky jsou často ty, které původně ani zbraněmi být neměly. Například klíče nebo propisovací tužka mohou útočníka zranit stejně spolehlivě a bolestivě jako chladná zbraň. Pokud si ale přesto budete chtít pořídit „něco" speciálního, určitě se dobře rozmyslete.
1) Obranné spreje - sprejem s náplní OC (pepřové spreje) by měl být útočník hned po zasažení očí dočasně oslepen s pocitem nesnesitelné bolesti a pálení očí. Látka se neodpařuje a její nevýhodou je, že musíte útočníka zasáhnout přímo do obličeje. Budete-li si ho chtít pořídit, doporučujeme provedení „pěna".
2) Plynové pistole - použití plynových pistolí je doprovázeno zvukovým a psychologickým efektem. Výhodou je možnost opakovaného výstřelu v závislosti na počtu nábojů ve zbrani. Zvuk výstřelu mohou slyšet lidé i na větší vzdálenost a upozornit policejní orgány.
3) Teleskopický obušek - lze ho schovat do tašky v zavřeném stavu. Máchnutím se uvede do pohotovostní polohy. Obušek je velmi vhodný k zastrašení útočníka. Při dotyku hrotů s útočníkovým tělem dochází k elektrickým výbojům a nedobrovolným stahům svalstva. Účinek se dostavuje okamžitě - nastupují křeče, především v okolí místa zasaženého elektrodami. Značnou nevýhodou je však nutnost několikasekundového přiložení elektrod na tělo útočníka, což je při napadení často nereálné.

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz