Zpravodajství

Polovina domácností sotva vyjde s penězi, průměrná mzda ale roste

Více než polovina domácností v ČR má vážné problémy vyjít se svými příjmy. Takzvané žití ze dne na den trápí především lidi se základním vzděláním, dělníky a pochopitelně nezaměstnané. Podle českého statistického úřadu si však Češi průměrně vydělávají více peněz.

Průměrná hrubá měsíční mzda v České republice se zvýšila na 19 968 Kč. Pozná to skutečně každý občan ve svojí peněžence? Asi ne. Do průměrné mzdy se totiž počítají i nadprůměrné platy špičkových manažerů či ředitelů bank.

Přesto, že Česko již patří mezi vyspělé země, není to s životním standardem mnohých Čechů nijak růžové. Na jednu stranu jezdíme v luxusníxh autech, ovšem na druhou stranu některé rodiny nemají co obléci svým dětem do školy.

 Ani chudí, ani bohatí?

S potížemi se svými příjmy žije 58 procent domácností, zatímco 36 procentům to přijde snadné. Téměř dvě třetiny lidí nevnímají svou domácnost ani jako bohatou, ani chudou. Za chudou ji označilo 28 procent lidí, naopak za bohatou jen každý dvacátý dotázaný. O chudobě své domácnosti podle CVVM hovoří hlavně lidé s nižším vzděláním, lidé nad 60 let, nezaměstnaní, ženy na mateřské dovolené, nepracující důchodci a dělníci. O bohaté domácnosti mluví více lidé do 45 let, vysokoškoláci a lidé samostatně výdělečně činní. Pocit chudé domácnosti mají hlavně lidé, kteří tvrdí, že jejich životní úroveň je špatná.
Jen zhruba šest procent lidí má problém uspokojovat ze svých příjmů běžné životní potřeby, jako je například jídlo nebo oblečení. Jde hlavně o nezaměstnané, lidi se základním vzděláním nebo nekvalifikované dělníky. Příjem většiny domácností už spíše nebo úplně neumožňuje spořit, podporovat děti a rodiče a nakupovat zdravější potraviny.
Většina lidí, tedy 80 procent, souhlasí s tím, že za nouzí lidí stojí různé závislosti, například na alkoholu, drogách nebo hracích automatech, nebo nešťastná náhoda, jako je rozvod nebo nemoc. Téměř tři čtvrtiny lidí dávají za vinu lidem, kteří zchudli, nechuť pracovat.
Průzkum se uskutečnil začátkem října na vzorku 1002 obyvatel ČR starších 15 let.

 

Průměr v Praze je 25 tisíc měsíčně

K hranici 25 tisíc korun se během prvních devíti měsíců roku přiblížil plat v hlavním městě Praze. Průměrná hrubá mzda zde představovala 24 658 Kč a byla tak o 5023 korun vyšší než celorepublikový průměr. Ve srovnání se stejným obdobím loni se zvýšila o 6,6 procenta, tedy přesně o tolik, kolik představuje celostátní průměr, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz