Zpravodajství

Poslanci dali zelenou zákoníku práce

Odboráři mohou v klidu spát, kontroverzní zákoník práce zřejmě i přes výhrady vlády začne od ledna platit. Topolánkův kabinet dnes ve Sněmovně neuspěl se žádostí o odklad rozporuplného pracovního kodexu. Zákoník práce podporují sociální demokraté a komunisté.

Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) obsahuje nový zákoník práce zhruba osm desítek závažných chyb a možná je i v rozporu s ústavou. Zákoník prosadila před letošními sněmovními volbami levice i přes veto prezidenta Václava Klause.

Má nahradit 40 let starou normu. Zastánci nového kodexu tvrdí, že je moderní, umožní větší smluvní volnost a zajistí nezbytnou ochranu zaměstnanců. Podle kritiků naopak sníží konkurenceschopnost firem a zvýší jejich náklady. Může tak přispět k růstu nezaměstnanosti.

Normu schválili ještě před parlamentními volbami letos v červnu zákonodárci ČSSD a KSČM, kteří měli ve Sněmovně většinu 111 hlasů.

Odboráři kodex podporují, pravice ne

Proti odsunu platnosti zákoníku se v minulých týdnech postavily odbory. Na protest proti němu svolaly demonstraci, kterou ale nakonec odvolaly. ČSSD a KSČM je totiž ujistily o tom, že odložení neschválí.
Poslanci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených chtějí změn v zákoníku dosáhnout pomocí stížnosti k Ústavnímu soudu.

Třiasedmdesát poslanců ve stížnosti zpochybnilo některá ustanovení zákoníku. Poslanci navrhují zrušit zhruba tři desítky paragrafů či jejich částí. Sociální demokraté připustili, že o některých úpravách zákoníku jsou ochotni s ODS jednat. Změnit by se podle nich mohla například ustanovení týkající se pohotovosti na pracovišti.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz