Zpravodajství

Kamenná kytara má "staršího sourozence"

Kamenná kytara má "staršího sourozence"

Nedávno jsme Vás informovali o kamenné kytaře. Málokdo ale ví, že český kameník Jan Řeřicha vyrobil také mramorové housle! Za takovou práci by se rozhodně nemusel stydět ani Stradivari. Rozhovor s českým kameníkem a také s houslistou Jaroslavem Svěceným, který housle osobně testoval, naleznete na videu z pořadu TV Nova Snídaně s Novou.


Řeřichovy housle jsou vyrobeny z guatemalského mramoru. Unikátní hudební nástroj váží šest kilogramů. Kameníkovi trvala jejich výroba asi měsíc. Řeřicha tvrdí, že kámen zní podobně jako dřevo.

Na housle si zahrál i český virtuóz Jaroslav Svěcený. Ještě před tím ale stačil taktně naznačit moderátorce Kateřině Hrachovcové, že na housle se nebrnká, na ně se hraje smyčcem.

Řeřicha vytvořil z mramoru i kytaru, kterou však není radno upustit na zem. Místo bombastických songů tak můžete mít modrý palec.

Zdá se, že tento český výtvarník je opravdový hračička, a tak se možná jednou dočkáme i žulového kontrabasu.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Píše se na Deník.cz