Zpravodajství

ODS vyrukovala na ČSSD se starým trojkoaličním programem

ODS vyrukovala na ČSSD se starým trojkoaličním programem
Zdroj: TV Nova

ODS si zřejmě ze sociálních demokratů troupí šoufky, ale spíše dává políček do tváří všech českých voličů. Jako návrh koaliční spolupráce předložila totiž Paroubkovi a spol starou smlouvu o trojkoaliční vládě, která již dvakrát nedostala důvěru.

ČSSD tvrdí, že je nutno vytvořit jinou smlouvu. ODS to ovšem nepopírá a jedním dechem dodává, že je nutno sepsat detailnější smlouvu. Voliči to přeci musí chápat, skládat stále nové smluvní kompozice, které nakonec stejně neprojdou sněmovnou, musí být pro občanské demokraty velmi unavující. Politici se znovu sejdou v pátek.

 

 

Zklamaný Sobotka
"My jsme ten návrh obdrželi, musím říct, že k našemu zklamání je to původní návrh tříkoaliční vlády, není tam vůbec nic nového. Pokud jde o reformy, jsou tam popsány velmi slabě a obecně. Je evidentní, že tento dokument bude muset být přepracován," řekl dnes novinářům místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
S úpravami ovšem počítá i ODS. "Má-li dojít k programové dohodě všech čtyř demokratických stran, musí být program daleko detailnější, než byl návrh trojkoalice. Je potřeba tento materiál rozpracovat, posunout k výraznějším reformním krokům," soudí šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

 

 

ODS sociálním demokratům nevěří
Dohoda má podle ODS obsahovat konkrétní čísla, termíny, přesné závazky. "Vycházíme z toho, že ve vztahu především ke KDU-ČSL a Straně zelených jsme si mohli dovolit některé spíše všeobecnější fráze prostě proto, že jsme si vzájemně věřili. Tento stav důvěry mezi námi a ČSSD nepanuje, respektive je na bodu mrazu," řekl už dříve místopředseda ODS Petr Nečas.
Lídr ČSSD Jiří Paroubek soudí, že reformy obsažené v trojkoaličním projektu jsou spíše obecné. "Jednat můžeme o všem, ale těžko lze očekávat, že bychom přistoupili na některé věci," řekl expremiér ČTK. Pro sociální demokracii je nepřijatelná rovná daň, poplatky u lékaře či školné.

 

 

Paroubek chtěl velkou koalici dvou stran
Paroubek si přál, aby se nejdříve dohodly obě nejsilnější strany, a teprve poté měly přizvat lidovce. Se zelenými nepočítal vůbec, ale ODS trvala na jednání čtyř stran. Paroubek dnes uvedl, že zástupci KDU-ČSL k jednání patří. "Pokud jde o zelené, my jsme řekli, že nám nejde o čtyřkoaliční projekt. Jsou tam tak trošku navíc, no snad ale ničemu neškodí," poznamenal předseda ČSSD. "Jsem rád, že to pokračuje na formátu čtyř demokratických stran, že to ČSSD neodmítla," reagoval Tluchoř. (více zde)

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz