Zpravodajství

ODS vyrukovala na ČSSD se starým trojkoaličním programem

ODS vyrukovala na ČSSD se starým trojkoaličním programem
Zdroj: TV Nova

ODS si zřejmě ze sociálních demokratů troupí šoufky, ale spíše dává políček do tváří všech českých voličů. Jako návrh koaliční spolupráce předložila totiž Paroubkovi a spol starou smlouvu o trojkoaliční vládě, která již dvakrát nedostala důvěru.

ČSSD tvrdí, že je nutno vytvořit jinou smlouvu. ODS to ovšem nepopírá a jedním dechem dodává, že je nutno sepsat detailnější smlouvu. Voliči to přeci musí chápat, skládat stále nové smluvní kompozice, které nakonec stejně neprojdou sněmovnou, musí být pro občanské demokraty velmi unavující. Politici se znovu sejdou v pátek.

 

 

Zklamaný Sobotka
"My jsme ten návrh obdrželi, musím říct, že k našemu zklamání je to původní návrh tříkoaliční vlády, není tam vůbec nic nového. Pokud jde o reformy, jsou tam popsány velmi slabě a obecně. Je evidentní, že tento dokument bude muset být přepracován," řekl dnes novinářům místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
S úpravami ovšem počítá i ODS. "Má-li dojít k programové dohodě všech čtyř demokratických stran, musí být program daleko detailnější, než byl návrh trojkoalice. Je potřeba tento materiál rozpracovat, posunout k výraznějším reformním krokům," soudí šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

 

 

ODS sociálním demokratům nevěří
Dohoda má podle ODS obsahovat konkrétní čísla, termíny, přesné závazky. "Vycházíme z toho, že ve vztahu především ke KDU-ČSL a Straně zelených jsme si mohli dovolit některé spíše všeobecnější fráze prostě proto, že jsme si vzájemně věřili. Tento stav důvěry mezi námi a ČSSD nepanuje, respektive je na bodu mrazu," řekl už dříve místopředseda ODS Petr Nečas.
Lídr ČSSD Jiří Paroubek soudí, že reformy obsažené v trojkoaličním projektu jsou spíše obecné. "Jednat můžeme o všem, ale těžko lze očekávat, že bychom přistoupili na některé věci," řekl expremiér ČTK. Pro sociální demokracii je nepřijatelná rovná daň, poplatky u lékaře či školné.

 

 

Paroubek chtěl velkou koalici dvou stran
Paroubek si přál, aby se nejdříve dohodly obě nejsilnější strany, a teprve poté měly přizvat lidovce. Se zelenými nepočítal vůbec, ale ODS trvala na jednání čtyř stran. Paroubek dnes uvedl, že zástupci KDU-ČSL k jednání patří. "Pokud jde o zelené, my jsme řekli, že nám nejde o čtyřkoaliční projekt. Jsou tam tak trošku navíc, no snad ale ničemu neškodí," poznamenal předseda ČSSD. "Jsem rád, že to pokračuje na formátu čtyř demokratických stran, že to ČSSD neodmítla," reagoval Tluchoř. (více zde)

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz