Zpravodajství

Tlustý vykouřil s Nomurou dýmku míru

Tlustý vykouřil s Nomurou dýmku míru

Ve sporu stát versus japonská Nomura je zakopána válečná sekera. ČR dnes podepsala s Japonci v kauze IPB smír, s uspokojením to dnes novinářům sdělil ministr financí Vlastimil Tlustý. (Pro reportáž z tiskové konference a vyjádření politiků klikněte na video)


Nomura se podle smlouvy vzdá veškerých nároků vůči ČR a zastaví všechny spory, které vůči státu vede. Česko naopak stáhne žalobu na ochranu investic a zajistí zastavení všech sporů s Nomurou.
ČR požaduje po Nomuře 120 miliard korun v pařížské arbitráži, japonská banka naopak žádá odškodné 40 miliard korun u arbitráže v Londýně. Smlouva předpokládá, že k dohodě se připojí i ČSOB, jež zkrachovalou IPB převzala.


Desítky miliard vystřídaly pouze miliardy

Dohoda podle Tlustého nespočívá v úplně nulové variantě, ale případné platby budou na základě rozhodnutí nového arbitra omezeny mantinely. Půjde řádově o miliardy korun. "Je to varianta blízká nule. Pro mě je důležité, že se odbourává hrozba plateb desítek miliard korun," prohlásil Tlustý.
ČR požadovala po Nomuře původně 263 miliard korun v pařížské arbitráži. Podle MF se očekávané odškodnění během léta snížilo na jednu až tři miliardy korun. Japonská banka naopak žádala odškodné 40 miliard korun u arbitráže v Londýně. České republice podle Tlustého hrozilo, že bude nucena vyplatit odškodnění ve výši až 70 miliard korun.
Právní náklady ČR vynaložené v souvislosti s vedením těchto sporů k dnešnímu dni dosáhly podle informací MF 550 milionů korun.
"Nomura vítá samozřejmě skutečnost, že se po dlouhodobých sporech a po složitém vyjednávání podařilo dospět k dohodě," řekl Hrabovský. Nevyloučil, že Nomura může v budoucnu opět investovat v ČR.
Dvoustranná smlouva o narovnání s Nomurou předpokládá, že stát vyvine veškeré možné úsilí k narovnání sporů s ČSOB. Po urovnání sporů by měla ČSOB přistoupit k této dohodě, která by se měla přeměnit na dohodu třístrannou. "I Nomura má zájem na tom, aby se součástí dohod stala i ČSOB," uvedl Hrabovský.
"Nebudeme tuto záležitost komentovat před rozhovory s Nomurou, které očekáváme ještě tento týden," sdělil ČTK mluvčí ČSOB Milan Tománek. Podle něj by se jednání mohla uskutečnit později dnes nebo v pátek.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz