Ruku v ruce s inverzním charakterem počasí se setkáváme se znečištěním atmosféry. Je sice pravda, že hlavní příčinou znečištění je průmysl, ale počasí mu v mnohých případech také nahrává.
Ruku v ruce s inverzním charakterem počasí se setkáváme se znečištěním atmosféry. Je sice pravda, že hlavní příčinou znečištění je průmysl, ale počasí mu v mnohých případech také nahrává, tím, že omezuje proudění větru a potažmo i výměnu vzduchu v oblastech zdroje znečištění - koncentrace škodlivin tak pochopitelně roste.
Na území České republiky je součástí měření znečištění ovzduší automatizovaný imisní monitoring (AIM) s celkem 97 stanicemi. Většina stanic je vybavena analyzátory na měření koncentrací oxidu siřičitého [SO2], oxidu dusnatého [NO], oxidu dusičitého [NO2] a prašného aerosolu [PM10] (pevné částice do velikosti 10 mikrometrů). Na menším počtu stanic jsou stanovovány koncentrace ozonu [O3] a oxidu uhelnatého [CO]. Veškeré naměřené hodnoty koncentrací jsou pro zobrazení konvertovány na mikrogram.m-3 a jsou zobrazeny jako hodinové klouzavé průměry.
Na překročení imisního limitu oxidu siřičitého jsou citliví zejména astmatici. Dýchací systém je poškozen, přímým důsledkem je zvyšující se počet souvisejících nemocí. Nejrizikovější skupinou při překročení NO3 v ovzduší jsou děti, kdy při dlouhodobém překročení jsou zasaženy plíce, slezina, játra a krev. Působení CO nepřímo vede ke snižování transportní kapacity krve a zabraňuje uvolňování kyslíku z hemoglobinu.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz