Zpravodajství

Inverze škodí zdraví

Ruku v ruce s inverzním charakterem počasí se setkáváme se znečištěním atmosféry. Je sice pravda, že hlavní příčinou znečištění je průmysl, ale počasí mu v mnohých případech také nahrává.

Posledních deset dní se průměrné denní teploty pohybují 4 až 8 stupňů celsia nad dlouhodobým průměrem a svými hodnotami odpovídají druhé polovině října. Zároveň však letošní listopad s sebou přinesl už celkem více jak 10 dnů, kdy v nížinách bylo zataženo nízkou oblačností a na horách bylo slunečno s daleko vyššími teplotami. Inverzní charakter počasí očekáváme až do středy tohoto pracovního týdne. V úterý budou nejnižší ranní teploty klesat k 7 až 3 stupňům celsia, odpoledne bude většinou zataženo inverzní oblačností, ojediněle mrholení. Jen na horách a ojediněle i v nížinách bude polojasno. Odpolední teploty se budou pohybovat od 6 do 10 stupňů celsia, ojediněle vystoupí až ke 12 stupňům celsia. Středeční den bude kopírovat úterý, jen nejnižší ranní teploty by měly být o 1 stupeň nižší, tj. 6 až 2 stupně. Ve čtvrtek by nízkou oblačnost měla začít rozpouštět studená fronta, která přinese už frontální oblačnost. Bude zataženo až oblačno, ojediněle mrholení nebo slabý déšť. Odpolední i ranní teploty budou kopírovat předešlé dny. Výrazněji by se nemělo ochlazovat ani úderem 1. prosince. Ranní teploty se budou pohybovat v intervalu 5 až 0 stupňů celsia  a odpolední 4 až 9 stupňů celsia.

Ruku v ruce s inverzním charakterem počasí se setkáváme se znečištěním atmosféry. Je sice pravda, že hlavní příčinou znečištění je průmysl, ale počasí mu v mnohých případech také nahrává, tím, že omezuje proudění větru a potažmo i výměnu vzduchu v oblastech zdroje znečištění - koncentrace škodlivin tak pochopitelně roste.

Na území České republiky je součástí měření znečištění ovzduší automatizovaný imisní monitoring (AIM) s celkem 97 stanicemi. Většina stanic je vybavena analyzátory na měření koncentrací oxidu siřičitého [SO2], oxidu dusnatého [NO], oxidu dusičitého [NO2] a prašného aerosolu [PM10] (pevné částice do velikosti 10 mikrometrů). Na menším počtu stanic jsou stanovovány koncentrace ozonu [O3] a oxidu uhelnatého [CO]. Veškeré naměřené hodnoty koncentrací jsou pro zobrazení konvertovány na mikrogram.m-3 a jsou zobrazeny jako hodinové klouzavé průměry.

Na překročení imisního limitu oxidu siřičitého jsou citliví zejména astmatici. Dýchací systém je poškozen, přímým důsledkem je zvyšující se počet souvisejících nemocí. Nejrizikovější skupinou při překročení NO3 v ovzduší jsou děti, kdy při dlouhodobém překročení jsou zasaženy plíce, slezina, játra a krev. Působení CO nepřímo vede ke snižování transportní kapacity krve a zabraňuje uvolňování kyslíku z hemoglobinu.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz