Zpravodajství

Chrudim má unikát, trojrozměrný internet

Chrudim má unikát, trojrozměrný internet

Chrudim - Chrudimští mají internetovou raritu. Na webu vystavují svoje město pomocí trojrozměrných fotografií městských památek. Nemusíte tak do Chrudimi vůbec jet a přesto se můžete doslova procházet okolo známých památek. Jak to? Podívejte se na reportáž.


K virtuální procházce Chrudimí stačí, pokud si pořídí speciální modro-červené 3D brýle. Památky jsou rázem jako reálný plastický model. "Bez brýlí to nic není, ale s brýlemi je to vynikající", hodnotí projekt zúčastněná divačka. A mladík dodává: "Vypadá to hrozně opravdově."

Fotografie totiž může dokonce působit opticky tak, že máte chuť sáhnout si na některý z prohlížených objektů. Jakýkoliv uživatel internetu se teď může z pohodlí svého domova podívat na chrudimské unikáty. "Jsem z Náchoda a když to vidím takto třírozměrné, tak alespoň ušetřím za jízdenku do Chrudimi," pochvaluje si námi oslovený mladý muž. To, že je mezi lidmi o trojrozměrné fotografie na internetu zájem potvrzuje i prodavačka speciálních brýlí.  

Město Chrudim je v Česku v oblasti 3D fotografií průkopníkem. Technologie výroby fotografií ale není složitá. Stačí vyfotit zamýšlenou věc z úhlu pohledu obou lidských očí a pomocí speciální počítačové technologie vytvořit finální podobu fotografie. Pak už zbývá jen nasadit si brýle a procházka Chrudimí začíná.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz