Zpravodajství

Další nejasnosti okolo rušení finanční policie

Problematika kolem sporného zrušení Finanční policie, která se vedle daňových úniků zabývala praním špinavých peněz či financováním terorismu, se už dostala dokonce na půdu Rady Evropské unie.


Podle europoslankyně Jany Hybáškové, která je členkou podvýboru pro obranu a bezpečnost Evropské unie se případem zabývá hlavní koordinátor Evropské unie proti terorismu. Vyjádřil prý znepokojení nad údajně špatnou kontrolou praní špinavých peněz v České republice s tím, že si zrušení české Finanční policie vůbec nedokáže vysvětlit.

Finanční policie přitom fungovala jen 2 a půl roku. Podle schválených usnesení má oficiálně zaniknout už 31. prosince tohoto roku. Zrušení elitního útvaru totiž neuniklo pozornosti bezpečnostních expertů Evropské unie. Ti se domnívají, že naše orgány bojují proti zločinu málo.

Rozpuštění elitního útvaru oznámilo vedení policie 16. listopadu. Jeho pracovníci by měli přejít do jiných útvarů, například pro boj s organizovaným zločinem nebo Národní protidrogové centrály. Nejpozději do konce roku 2007 ale musí Česká republika Finanční policii znovu založit. Vyplývá to ze třetí směrnice Evropské unie pro „praní" špinavých peněz, která je pro nás závazná.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se k celé věci vyjádří až ve chvíli, kdy se seznámí s příslušnými právními předpisy. Pracovníci bývalé finanční policie teď sice mají místa v jiných útvarech, v praxi ale spíš uvažují o civilu. Zůstává tedy velikou otázkou, kde nová Finanční policie nabere nové pracovníky.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz