Zpravodajství

O osudu Litvínova se teď rozhoduje v referendu

O osudu Litvínova se teď rozhoduje v referendu
Zdroj: TV Nova

Obyvatelé Litvínova rozhodují o osudu svého města. Mostecká uhelná společnost totiž chce překročit takzvané těžební limity a dostat se na uhlí, jehož ložisko se táhne od Horního Jiřetína až k Litvínovu. Pokud firma dosáhne svého, Horní Jiřetín zmizí z mapy a lidé z Litvínova budou mít pod balkony hlubokou jámu. Celé město proto dnes žilo referendem o těžebních limitech.

Město je oblepené plakáty a nad hlavami obyvatel se vznášel horkovzdušný balón. Všichni, kterým nebyla budoucnost jejich města lhostejná, ten spěchal do volebních místností. Někteří lidé si dokonce brali volno v práci. Pokud by totiž těžební společnost skutečně prolomila limity, hrana dolu by byla jen pár metrů od městské části Janov. Konečné slovo ale bude mít vláda. Město chce ale v referendu dát jasně najevo svůj postoj k překračování těžebních limitů.

Důl má být od města vzdálen jen půl kilometru. Obyvatelé sídliště by se tak dívali z oken na měsíční krajinu a velkorypadla. To je podle starosty zcela nepřijatelné. Faktem ale je, že ministerstvo životního prostředí je povinné hlídat státní normy na ochranu životního prostředí. V případě, že by hrozilo jejich porušení, musela by hranicí ustoupit dál od Litvínova.

Hlasování o budoucnosti Litvnínova stále ještě probíhá, volební místnosti se uzavřou až v devět hodin. Aby bylo referendum platné, musí k němu přijít přes 50 % procent obyvatel, to je asi 11 tisíc lidí.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz