Zpravodajství

Víza do USA možná do dvou let zmizí

Víza do USA možná do dvou let zmizí
Zdroj: TV Nova

Spojené státy budou při zavádění bezvízového režimu sledovat především bezpečnostní hlediska. Poprvé uvažoval nahlas o bezvízovém programu americký prezident Bush tento týden v úterý. Už ve čtvrtek se o vízech jednalo na české ambasádě ve Washingtonu. Diplomacie dohodla sedm základních kritérií.

Mezi kritéria, která musí zájemci o bezvízový režim splnit, bude patřit například výměna informací o ztracených a odcizených cestovních dokladech nebo zavedení dokladů s elektronickými prvky. Spojené státy požadují také uzavření dohod, podle nichž by na vybraných přímých letech do USA cestovali ozbrojení agenti. 

Už dříve zmiňovaný počet odmítnutých žádostí zůstane také jedním z hledisek, nebude ale rozhodujícím. Podle ministerstva zahraničí by Česká republika neměla mít se splněním bezpečnostních kritérií problémy.

Podle odhadů ministerstva nejdéle potrvá zavedení biometrických údajů v cestovních pasech. Předpokládá se horizont roku 2008. Pokud totiž půjde vše podle plánů, mohli by Češi do USA cestovat bez víz už do dvou let.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz