Zpravodajství

Politická jednání o prodeji ČEZu

Praha - O dalším osudu společnosti ČEZ jednají dvě nejsilnější politické strany. Potřebují totiž vyřešit otázku, zda státní podíl ve firmě prodat teď, jak navrhuje ODS nebo až za několik let, což by se více líbilo ČSSD. Občanští demokraté chtějí zprivatizovat alespoň část ČEZu a peníze použít na důchodovou reformu. Jenže to je podle ČSSD chyba.


Stát má v rukou více než 67 procent akcií. Jejich hodnotu odhadují ekonomové na více než 371 miliard korun. V řádu miliard se rovněž počítají zisky společnosti i výše vyplácených dividend. Jasno mají strany pouze v tom, že peníze z prodeje použijí pro start důchodové reformy. Podle odborníků bude na reformu potřeba jen během prvních deseti let jeden bilion korun.

Sociální demokraté uvádějí jako důvod vyčkávání s prodejem možné navýšení ceny v horizontu 5 až 7 let. A také to, že firma státu ročně přináší miliardy korun na daních a další na dividendách. Ve hře zůstává také možnost prodat jen menší podíl ČEZu. Podle našich informací chce bod o tom, že se ČEZ prodávat nebude, ČSSD zahrnout i do některé z dohod o budoucí vládě.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz