Zpravodajství

Problém v Makru: odborům se nelíbí systém odevzdání tržeb

Problém v Makru: odborům se nelíbí systém odevzdání tržeb
Zdroj: TV Nova

Praha - Společnost Makro jedno podle odborářů protiprávně. Podle jejich názoru totiž supermarket porušuje zákoník práce tím, že po svých pokladních nepřepočítává jimi odevzdávané tržby v jejich přítomnosti. A to se nelíbí ani zaměstnancům.

Ti teď tvrdí, že jim v mnoha případech neoprávněně srazili ze mzdy částky za vzniklé manko. Vedení Makra ale tvrdí, že je vše v pořádku. Odbory proto chtějí celý případ předat inspekci práce a obrátit se na soud.

Jak celý systém vypadá?

Pokladní po skončení pracovní doby odevzdává peníze z tržby v sáčcích, které vkládá do speciální patrony. Celé zařízení nakonec putuje prostřednictvím potrubní pošty na určené místo do trezoru. Odtud je pak odváží bezpečnostní agentura do pražské centrály, kde se teprve sčítají. Pokladní proto vůbec neví, kolik peněz se vlastně odevzdalo. Problémem na celé věci je, že se peníze ztrácejí.
Společnost Makro se ale brání vysvětlením, že celý proces převodu peněž sledují pečlivě kamery a elektronické čipy. Vylučuje proto cizí zásah dalších osob. Některé pokladní jsou přesvědčené, že případné manko, které je pak Makro o pár dní později nechá zaplatit, ale přesto nezavinily.
Podle odborářů by ale Makro mělo peníze takovým způsobem vybírat pouze pokud nemají zaměstnanci podepsanou hmotnou odpovědnost, tak jak to má stanoveno řada jiných supermarketů. Dalším možným způsobem je vybírání peněz přímo od konkrétního člověka.
Případem se vbrzku začne zabývat i policie, protože jedna z pokladních se rozhodla podat trestní oznámení. A už teď je rozhodnuta, že půjde soudní cestou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz