Zpravodajství

Slovensko: ve velkých městech vede pravice

Včera se na Slovensku konaly komunální volby. Podle předběžných výsledků v nich pravicová parlamentní opozice získala více než polovinu primátorských křesel z osmi krajských měst. Mezi těmito městy jsou i Bratislava a Košice.


 

Velká pozornost byla soustředěna na volby ve městě Žilina. Po 16 letech tu neuspěl předseda vládní Slovenské národní strany Ján Slóta. Překvapením se stal úspěch advokáta Pavla Hagvariho, pro nějž v Prešově hlasovalo více lidí než pro stranické kandidáty.

V Bratislavě, Trnavě, Trenčíně a Košicích zůstanou staronoví primátoři za pravicovou koalici. Mezi nimi jsou Andrej Durkovský, Stefan Bošnák, Branislav Celler a František Knapík. Opozice byla úspěšná i v Žilině. Ján Slóta tu bude vystřídán bývalým generálním tajemníkem SDKU-DS Ivanem Harmanem. I prešovský nestranický vítěz Pavel Hagvari se hlásí ke konzervativní pravici.

Úspěch pravice nebyl jednoznačný

Úspěch pravice však nebyl od začátku jednoznačný. Ani v oblastech, kde již tradičně vítězí. V některých bratislavských čtvrtích se jí nepodařilo obhájit posty starostů. V Trenčíně zase zaznamenala ztráty na radnici. Levicoví kandidáti se neprosadili v Nitře a Bánské Bystrici.

V okresních městech vítězili spíše dosavadní primátoři. Podle předběžných výsledků zastanou noví kandidáti místa na radnicích například v Bánské Bystrici, Martině, Liptovském Mikuláši, Levoči, Čadci, Topolčanech, Michalovcích a Trebišově.

Více se volilo v menších obcích

Nejméně lidí přišlo k volbám hlavně ve velkých městech. Volební účast tu byla třetinová. V menších obcích byla zaznamenána většinová účast voličů. Předpovědi byly v tomto směru skeptické. Odhadovaly, že se k letošním volbám dostaví rekordně nejmenší počet lidí. Takto by se ale předpovědi nemusely naplnit.

V těchto komunálních volbách rozhodovali slovenští občané o tom, kdo v příštích čtyřech letech bude zaujímat místa v radách ve 3000 městech a obcích. Předběžné oficiální výsledky voleb budou známy až v průběhu dne.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz