Zpravodajství

Let z Turkmenistánu: ministerstvo chce celou věc vysvětlit

Let z Turkmenistánu: ministerstvo chce celou věc vysvětlit

Praha - Dnes v 9:37 přistál armádní letou Tu-154 s českou vojenskou posádkou v Praze. Návrat zpět do ČR zkomplikovaly včera turkmenské úřady, když letoun blokovaly na ašgabatském letišti. Čeští zástupci se přitom vraceli z oficiálního převzetí kábulského letiště. (Prohlédněte si video o přistání českých vojenských představitelů v materiálech TV Nova.)


Čtrnáctihodinové zpoždění způsobila administrativní chyba

„Když jsme odlétali, měli jsme přesný letový plán se všemi povoleními z Prahy do Afghánistánu a zpět. Mezitím se turkmenská strana rozhodla, že toto povolení zruší, údajně podle toho, že na palubě jsou ozbrojení vojáci. Byla tam ochranka pro představitele, kteří tam byli, takže tam nebylo žádné obrovské množství zbraní, ale několik jednotlivců," vysvětluje náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Turkemistán poslal svoje vyjádření údajně do Moskvy na svoji ambasádu. „Ta to pravděpodobně poslala na naši moskevskou ambasádu," doplňuje Štefka. Český velvyslanec v Moskvě pak zjistil, že vyjádření skutečně leží v jedné kanceláři, kde nikdo přes víkend nepracuje s tím, že byl fax zaslán na špatné číslo. „Evidentní chyba turkmenské strany", uzavírá.

V jednu chvíli stálo okolo letadla šestnáct ozbrojených osob

„Nebylo to nic příjemného, ale pořád jsme se domnívali, že jde o nedorozumění, což se ukázalo, že tomu tak skutečně bylo. Nemohli jsme ani sejít po schůdcích dolů na plochu, okamžitě nám bylo ostrou gestikulací, že nesmíme ven," popisuje průběh incidentu šéf branného a bezpečnostního výboru sněmovny Jan Vidím. Nejhorší ale bylo samotné čekání na odlet.

Česko chce celou věc oficiálně vysvětlit

„Pokud vím dvě nóty už včera turkmenské straně poslalo naše velvyslanectví v Moskvě a my samozřejmě zvážíme další postup zítra na ministerstvu, reagovat budeme," uvedl k celé věci Jaroslav Bašta, náměstek ministra zahraničních věcí.

V Turkmenistánu stroj přistál kvůli dotankování paliva na trase Afghánistán - Česko. Od včerejšího odpoledne pak stroj zadržovaly turkemské úřady kvůli údajné přítomnosti ozbrojené ochranky na palubě. Povolení k odletu dostali od místních úřadů dnes ráno ve 4:50.

Komplikace nastaly, protože Turkmenistán zakázal ještě v pátek večer českému letadlu přistát na svém území. Jenže fax s touto zprávu dorazil na českou ambasádu v Moskvě po pracovní době. O možných potížích při přistání v malé postsovětské zemi proto neměli piloti ani nikdo z posádky žádné informace.

Už sobotní přílet do Afghánistánu na slavnostní předání kábulského letiště musel být kvůli špatným povětrnostním podmínkám přesunut na americkou základnu Bagrám. Letiště v Kábulu zkrátka nepříjímalo. Ke slavnostnímu předání tak došlo na tiskové konferenci při improvizovaném ceremoniálu.

Česko převzalo na čtyři měsíce velení nad mezinárodním letištěm v Kábulu

Vojáci českého kontingentu budou střežit v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu prostory objektu. Ponesou tak odpovědnost za vedení letiště až do konce března příštího roku.
Na území Afghánistánu tak vůbec poprvé povede česká armáda operaci v rámci projektu NATO. Na akci se podílí 47 příslušníků Armády České republiky. Jsou mezi nimi i specialisté na řízení letového provozu a letecké informační služby. Další odborníci pak ručí za bezpečnost letů nebo logistiku.

NATO na kábulském letišti musí zajistit kompletní provoz včetně vojenské a civilní dopravy. Pod českým vedením teď působí 500 vojáků a specialistů z přibližně 20 členských států NATO a z Afghánistánu. Velitelem českého kontingentu a zároveň velitelem jednotek NATO na mezinárodním letišti v Kábulu je plukovník Bohuslav Dvořák.

 

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz