Zpravodajství

VIDEOREPORTÁŽ: Na Brněnsku zaznamenali zvýšený výskyt vší

VIDEOREPORTÁŽ: Na Brněnsku zaznamenali zvýšený výskyt vší

Téměř každý rok to bývá stejné. Děti začnou v zimě nosit čepice a to je přímo ráj pro cizopasníky, které trápí dětské vlasy - vši. Každoročně se tak objevuje zvýšený výskyt nepříjemného hmyzu


„Mám pocit, že je to celorepublikový problém. V poslední době se to opravdu vyskytuje na všech školách. Netvrdím, že na naší škole ne," říká jedna z ředitelek základních škol na Brněnsku.

A zvýšený výskyt vší v zimním období potvrzují také hygienikové. Podle jejich statistik stoupla spotřeba hygienických prostředků ve srovnání s předchozím období přibližně šestinásobně.

Vyřešit problém ale nemusí být vždy jednoduché. Často se totiž stává, že se děti za napadení vší stydí a o případu nikomu neřeknou. Přitom právě včasné nahlášení může zabránit dalšímu šíření cizopasníka a možné epidemii. Pak už je se nejlépe ubráníte, pokud začnete s důkladnou osobní hygienou a pravidelným odstraňováním vší.

Jak poznat napadení vší?

Veš dětská (nebo také vlasová či hlavová) se vyskytuje nejčastěji právě u dětí. Je dlouhá 2-4 milimetry. Samička tohoto hmyzu naklade denně 3 až 4 vajíčka (tzv.hnidy). Z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši. Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně. Bodnutí silně svědí, při škrábání může být do kůže zanesena bakteriální infekce a vzniká obraz ekzému a hnisání kůže.

Poznat zavšivení je celkem snadné, upozorní nás na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání. Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech, jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny a pod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů (hřebenů, kartáčů na vlasy, pokrývek hlavy, ložního prádla).

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz