Zpravodajství

Exkluzivně: Máme nemocničního vraha

Jihlava/Havlíčkův Brod - Jeden ze zaměstnanců havlíčkobrodské nemocnice údajně úmyslně zabíjel pacienty. Případem se začala zabývat policie. Muž jen od května do září zavraždil podle vyšetřovatelů 7 lidí. Chystal se zavraždit ještě dalších deset. Kriminalisté zadrželi muže už v sobotu. K činu se údajně sám přiznal. Případ nemá v dějinách české kriminalistiky obdoby.


Zabíjel Heparinem

Policie včera zatkla třicetiletého Petr Zelenku. Ten je obviněn ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. Vše je o to horší, že Zelenka pracoval jako zdravotník na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. Pacientům, o které měl pečovat, ale naopak úmyslně podával lék Heparin. Po jeho požití měli pacienti poruchu srážlivosti krve a pachatel je tak zavraždil vykrvácením.

Na podivná úmrtí upozornil poprvé primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Bylo mu totiž divné, že zemřeli pacienti, kteří nebyli v bezprostředním ohrožení života. Při kontrolách pak zjistil, že pacientům zřejmě byl podán Heparin a u většiny poruch srážlivosti krve byla jen jedna osoba z nemocničního personálu.

Zavraždil sedm lidí a chtěl ve vraždách pokračovat

"Policie muže obvinila z trestného činu vraždy v sedmnácti případech, z toho část dokonaných a část ve stádiu pokusu. Trestní zákon stanoví v tomto případě trestní sazbu až 15 let odnětí svobody nebo trest výjimečný, neboť činy byly spáchány zvlášť zavrženíhodným způsobem na bezmocných lidech. Dnešního dne bude soud rozhodovat o uvalení vyšetřovací vazby," řekla východočeská policejní mluvčí Iva Marková.

Kriminalisté nechtějí motivy mladíka zveřejnit, stejně jako to, zda v hrůzných činech hraje roli jeho údajná homosexuální orientace. Rozhodně prý ale nevraždil ze soucitu, kdy smrt by byla pro těžce nemocné pacienty jediným východiskem. Žádný ze zavražděných totiž nebyl v ohrožení života. Rodiče několikanásobného vraha jsou teď v šoku.

Od listopadu pracuje v jihlavské nemocnici

První případ záhadného úmrtí řešila nemocnice už v květnu, Zelenku ale propustili až letos v září, tedy po téměř pěti měsících a poté, co jeho rukou zahynulo už minimálně 7 lidí. Havlíčskobrodská nemocnice ihned po propuštění podala na zdravotního bratra trestní oznámení. Ostatní nemocnice ale před nebezpečným mužem nevarovala. Zelenku zadržela policie v jihlavské nemocnici, kde od 1. listopadu pracuje. Zatím není jisté, jestli mohl zabíjet i tady. Jediné, čeho vrah lituje, je skutečnosti, že byl dopaden.

Pachatel je údajně velmi inteligentní a svým obětem podával jen takové množství heparinu, které se následně těžko prokazuje. S policií teď sice spolupracuje, ale vyšetřovatelé se domnívají, že stále ještě neřekl všechno.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz