Zpravodajství

Pozor! Právě teď je zvýšené riziko úrazu popálením

Praha/ČR - V neděli si v mnoha domácnostech už zapálili anebo teprve zapálí první svíčku na adventním věnci. Ten je snad pro každého z nás znamením příchodu nejkrásnějších svátků v roce. Zároveň ale také začíná období, v němž děti kvůli předvánočnímu shonu mohou podle lékařů přijít k úrazu snáze než kdy jindy.


Plech s cukrovím vytažený z trouby. Fritovací hrnec plný řízků a žhavého oleje. Rychlovarná konvice naplněná až po okraj horkou vodou. Zapálené svíčky na adventním věnci , stromečku nebo svícnu. To všechno jsou nástrahy, které na děti během adventu čekají. Rodiče se věnují domácnosti a na své děti můžou zapomenout.

Zvýšenou míru dětských úrazů popálením potvrzují i lékaři

Pro předvánoční období jsou typické aktivity, které vedou ke zvýšenému výskytu popálenin u dětí a na oddělení popálenin českých nemocnic právě před Vánoci přibývají desítky případů. Jednou z prvních dětských obětí předvánočních úklidů je letos tříletá Terezka. Zvrhla na sebe vařící čaj a teď leží na jednotce intenzivní péče.
Právě děti od jednoho do tří let je potřeba nejvíce hlídat. A co víc.

Termický úraz, kam patří popálení i opaření, je velice záludný, protože i minimální úraz může způsobit těžké následky

A ovlivnit tak život dítěte jednou pro vždy. Když už k vážnému popálení přesto dojde, je třeba postižené místo co nejdříve ochlazovat a dítě dopravit do nemocnice, nejlépe do specializovaného pracoviště.

Ta jsou v České republice 3 - v Praze, Brně a Ostravě. Hlavní je nepoužívat na postižené místo různé masti a nesterilní obvazy. Léčba popálenin druhého stupně trvá několik týdnů. Ale u popálenin třetího stupně se může protáhnout až na několik měsíců.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz