Zpravodajství

Revoluce pokračuje, Chávez vyhrál volby

Socialistická revoluce ve Venezuele může pokračovat. Staronovým prezidentem této latinskoamerické země se stal Hugo Chávez, který si svýmy socialistickými reformami získal venezuelskou chudinu.

Je ovšem trnem v patě pro USA, jelikož jeho politika má velmi blízko k revoluční Kubě a jejímu vůdci Fidelu Castrovi. Chávez i Castro jsou přátelé a oba svorně stvrzují své pouto podporou protiamerické politiky. Ta se vyznačuje výraznými státními zásahy do ekonomiky,  znárodňováním a sociálními reformami pro chudé, kteří představují obrovskou část tamní populace.

 

Lekce imperialistům

 

"Dnes jsme dali další lekci imperialistům," zvolal podle agentury Reuters Chávez z balkonu sídla v Caracasu k davu svých příznivců. Oblečen v tradičním červeném triku Chavez provolal ve venezuelském hlavním městě vítězství v nedělních volbách.

Chávez získal přibližně 61 procent hlasů. Jeho rival Manuel Rosales obdžel okolo 38 procent hlasů. Ne všechny lístky byly zatím sečteny.

 

Castro má pokračovatele

V jižní Americe to je další úspěch levicových politiků, které ovšem USA napadají kvůli jejich údajné nedemokratičnosti. Dalšími nedávno zvolenými jsou Luiz Inacio Lula da Silva v Brazílii a Daniel Ortega v Nicaragui. Oba také vyhráli prezidentské volby a slibují levicové programy.

 

 

Reuters

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz