Zpravodajství

Klaus pochválil českou armádu

Klaus pochválil českou armádu

Prezident Václav Klaus je podle Ústavy šéfem české armády. Na pondělní dopoledne si na Hrad pozval armádní špičky. Hlášení o reformě českého vojska mu podal náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Pro exkluzivní reportáž z projevu prezidenta Klause klikněte na video!


Klaus první etapu profesionalizace české armády ocenil. "Bylo dosaženo jednoho významného mezníku," uvedl Klaus. S tím, jak se v posledních letech měnila bezpečnostní situace ve světě, měnila se podle něj i česká armáda. "Česká republika rozšiřovala své působení v zahraničních operacích," pochválil Klaus vedení ministerstva obrany a armády za plnění závazků vůči NATO a EU.

Klaus se v projevu také zmínil o snižování výdajů na armádu. Politici podle něj musejí určit, kolik peněz armáda potřebuje. Vojsko společně s ministerstvem obrany musí s prostředky dobře hospodařit. Také reforma musí podle prezidenta pokračovat.

 "Jste vojáci, profesionálové, odborníci. Ani vojáci, profesionálové a odborníci nesmějí zapomínat na to, že armáda funguje ve společnosti," uvedl prezident. Reforma tak prý nesmí vést k izolaci vojska od civilních občanů.

Jmenování generála se zkušenostmi z Afghánistánu

Prezident v pondělí rovněž jmenoval do funkce brigádního generála Ondreje Páleníka. Nový brigádní generál stál v čele 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, která se v Afghánistánu účastnila Američany vedené protiteroristické operace Trvalá svoboda. Páleník nyní působí jako ředitel řízení speciálních sil 603. provozního střediska ministerstva obrany. Toto středisko sdružuje všechny speciální jednotky.

Dvoudenního velitelského shromáždění, které v pondělí ráno začalo v Míčovně Pražského hradu, se účastní asi 200 velitelů nejdůležitějších armádních útvarů.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz