Zpravodajství

Pospíšil už hází před Štrasburkem flintu do žita

Odstupující ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) sklidil kritiku za svůj výrok o tom, že majitelé domů mají právo na ušlý zisk, o který žalují Českou republiku před štrasburským soudem. Tento výrok, který ministr pronesl v minulých dnech na Frekvenci 1, pohoršil hlavně sociální demokraty, komunisty, ale také nájemníky. Podle nich ministr svými výroky poškozuje pozici státu.


Majitelé domů si stěžují na to, že kvůli státem regulovanému nájemnému, nemají peníze na opravy.

Názor právních expertů je takový, že je zde výrazné riziko, že Česká republika může být neúspěšná. Teď šel Pospíšil v rozhovoru na Frekvenci 1 ještě dále. Majitelé domů podle něj mají právo na ušlý zisk.

"Jsem o tom přesvědčen. Pokud stát někomu znemožňuje dostatečně užívat své vlastnictví, tak má ten dotyčný poškozený právo se bránit," řekl ministr rádiu.

Nájemníci a levice se bouří

Jenže sdružení nájemníků a některé politiky tím přivedl do varu. "Jestliže žalovaný předem vzdává svůj nárok, tak je otázkou, proč by měl platit advokátní kancelář, která by ho zastupovala," řekl TV Nova poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

"Kdyby to nebyla vláda v demisi, tak bych ho musel vyzvat k rezignaci," uvedl pro Novu šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Jenže ministr Pospíšil se brání. "Mluvil jsem o morálních nárocích, o těch právních rozhodne soud," řekl.

Češi se stanou ve Štrasburku rekordmany

Ve Štrasburku leží asi čtyři tisíce žalob majitelů domů v ČR o desítky miliard korun.Ministerstvo pro místní rozvoj se ale snaží s vlastníky dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Na příští rok je vůbec poprvé v rozpočtu 300 milionů korun na opravy nepanelových domů.

Žaloba českých majitelů je největší v historii štrasburského soudu. Očekává se, že by soudní jednání mohlo být zahájeno už v prosinci nebo začátkem roku.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz