Zpravodajství

Staročeské Vánoce 1. - Advent za svitu loučí

Staročeské Vánoce 1. - Advent za svitu loučí

Co se asi dělo ve světnicích českých chalup v předvánočním čase? Jak to vypadalo tehdy, když ještě nebyla televize a české, moravské a slezské země se ocitaly pod tvrdým habsburským jhem? Pojďte se s námi podívat na první reportáž z naší vánoční série (klikněte na video).

Zdroj: TV Nova

Za dlouhých večerů při svitu loučí děvčata drala peří a předla len. Muži často besedovali u poháru něčeho ostřejšího například na tradiční téma "Kdy už padne monarchie". Staročeské zvyky v naší reportáži věrně popisuje PhDr. Jana Hrabětová, která je vedoucí Polabského národopisného muzea. Dozvíme se od ní například, že mládenci měli povinnost svítit loučemi a osvětlovat sednici po celý večer tak, aby ženy viděly na své obvyklé draní. Místo dnešních diskoték a hudebních klubů chlapci tehdy trávili čas vyměňováním a zapalováním loučí.

Muži abstinovali a ženy byly oděny v černém 

V předvánočním i vánočním období byly ženy oděny v černých šatech, jelikož doba narození Krista byla pro všechny posvátnou událostí. Sem patří také tradice půstu neboli odříkání si potravy. Velmi obdivuhodné je například to, že podle paní doktorky Hrabětové se mnozí muži během půstu zřekli alkoholu a někdy i kouření.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz