Zpravodajství

Mikuláš „made in TV Nova“

Moderátor nováckého Počasí Michal Jančařík pořádá každoročně mikulášské výjezdy mezi děti, které potřebují povzbudit a rozveselit. Ani letošní rok nebyl v tomto směru výjimkou. V jednom bodě ale ke změně došlo – dvě dámy, které dělaly Michalovi doprovod, si tentokrát prohodily role čerta a anděla.


V úterý 5. prosince se v jednom pražském zařízení, které poskytuje azyl dětem, jež z různých důvodů nemůžou žít se svými rodiči, konala mikulášská besídka. Jejím zlatým hřebem byl okamžik, kdy se na pódiu zjevilo známé trio Mikuláš, čert a anděl a začali rozdávat dárky od televize Nova. Větší děti mohly pod maskami rozeznat Michala Jančaříka, Karlu Mráčkovou a Michaelu Dolinovou. „Zdejší děti si v životě příliš mnoho radosti neužijí, a tak jsem ráda, když jim můžeme připravit pár hezkých okamžiků," řekla Karla Mráčková. „Jsem velkou příznivkyní podobných zařízení, která jsou alternativou k dětským domovům," prozradila moderátorka Snídaně s Novou a představitelka Marie Johnsson z Ordinace v růžové zahradě, herečka Michaela Dolinová.

Mikulášská posedlost Michala Jančaříka
„Každoročně na podzim mě začnou svrbět ruce po mikulášské berle a už se sem těším," směje se nadšený organizátor této akce Michal Jančařík, který mikulášské výjezdy organizuje už po dlouhých šest let. On sám si mikulášskou mitru poprvé nasadil už na gymnáziu, jeho výška ho totiž právě k roli Mikuláše přímo předurčovala. „Když mi bylo jedenáct, byl jsem v přelomovém věku a rodiče už váhali, jestli mi mají Mikuláše vůbec objednávat. Nakonec se přece jen rozhodli, že ano. A když pak zazvonil a já otevřel dveře, tak pravil: „Pošlete mi sem prosím to dítě?" Měřil jsem tehdy totiž už zhruba tolik jako dnes," vypráví s úsměvem Michal.

Čertovsko-andělská výměna
Dvě tradiční účastnice mikulášské nadílky, Karla s Michaelou, si tentokrát nezvykle prohodily role. Čtrnáct dní před Mikulášem se rozhodly, že Karla bude tentokrát převlečena za čertici a Michaela si oblékne kostým anděla. Důvod byl zpočátku ryze praktický. Čertice si totiž černí obličej a Michaela, která měla ten večer představení v divadle, nechtěla riskovat, že pak barva půjde těžko umýt. Nakonec byly ale obě rády, že si zase vyzkouší něco nového. „Já jsem si už loni říkala, že bych se ráda na chvíli stala ďáblicí, a posteskla jsem si, že se mi to asi nepodaří," prohlásila Karla. Děti si při pohledu na ni obdivně šeptaly, že tak hezkou vyslankyni pekel v životě ještě neviděly. I přesto ale některé natahovaly moldánky, protože neměly právě čisté svědomí. Michal Jančařík alias Mikuláš totiž disponoval „nebeskou knihou", do níž mu vychovatelky zapsaly, v čem spočívá slabina toho kterého dítěte.

Mikulášské historky
Také čert a anděl dali k dobru po jedné mikulášsky laděné historce. „U nás ve Frýdku-Místku chodíval asi pět let po domě jeden soused, který si v každé domácnosti dával panáka. Pamatuji si, že u nás už býval pořádně společensky unavený. Přesto to pro měla byla svým způsobem osobnost," zavzpomínala Michaela. Karla si zase vzpomněla, že Mikuláše ve svých patnácti použila při přípravě vtipu, který spolu s kamarádkou ušila na svého dnešního manžela. „Mně bylo tehdy jen patnáct, zatímco on byl pětadvacetiletý chladný playboy, který si velmi zakládal na tom, že žije sám a na nikoho se neváže. S kamarádkou jsme mu z recese objednaly Mikuláše, kterému jsme namluvily, že má dvě děti. Mikuláš pak u něj v plné parádě zazvonil a k jeho naprostému zděšení se ho začal ptát po jeho neexistujících potomcích."

Tečka mikulášské besídky
„Je to velice příjemná předvánoční tradice. Na děti taková návštěva působí tak, že jsou pak minimálně týden výrazně hodnější," usmívá se jedna z tet, které se o zdejší děti starají. „Moc se mi tu dnes líbilo a jsem ráda, že si mě čert neodnesl do pekla," zhodnotila nadílku dívenka, která si ke svému pokoji spokojeně odnášela tašku plnou dárků. I mikulášské trio zamířilo ke svým domovům, ovšem až po důkladném odlíčení. Karla Mráčková se chystala se svými ratolestmi hledat Mikuláše v centru Prahy, zatímco Michaela měla úplně jiné plány. „Každoročně se scházíme se dvěma dalšími rodinami. Zatímco my dospělí se bavíme spolu, dětem se věnuje Mikuláš. Užijeme si to tak mnohem lépe," vyprávěla nám o své rodinné tradici. Tentokrát ale musela kvůli představení mikulášský dýchánek vynechat. Michal Jančařík se zase odebral relaxovat do tepla domova. „Děti zatím nemám a dalšího Mikuláše bych už dnes asi nezvládnul," prohlásil lakonicky.TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz