Zpravodajství

Nelegální stahování se rozhodně nevyplatí!

Nelegální stahování se rozhodně nevyplatí!
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Stahovat filmy z internetu je velice lákavé, ale pozor – ne vždy jednáte legálně! Doporučujeme vám proto držet se starého a osvědčeného rčení „Dvakrát měř, jednou řež“. A také si přečíst náš článek!

Pokud se jedná o již zveřejněná díla, tedy nikoli například o filmy ukradené z postprodukce, které dosud neměly premiéru v kinech, zákon umožňuje stáhnutí filmu pro osobní potřebu. Podmínkou však je, že stáhnutá kopie filmu nesmí být užita k jinému účelu. Tedy ten, kdo si film stáhl, jej nesmí nikomu jinému zkopírovat ani mu stáhnutou kopii přenechat či jinak film dále šířit. 

 Zákon umožňuje fyzické osobě zhotovit si pro osobní potřebu pouze jednu kopii díla. Zároveň však takové jednání nesmí být v rozporu s běžným způsobem užití díla a ani jím nesmí být nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora. Jinými slovy - jsou situace, kdy i „pouhé" stahování je protiprávní. Takže na tuto jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď.

Rada odborníka však zní:
Vyhněte se stahování filmů z výměnných sítí! Výměnné služby jsou nelegální a kromě právních rizik přináší i softwarová a bezpečnostní rizika. Některé sítě fungují na principu, že stahovaný soubor je souběžně sdílen - tedy že uživatel, který soubor stahuje, ho přímo v procesu stahování zároveň šíří a tím jedná protiprávně. Jiné sítě automaticky ukládají stahovaný soubor do složky sdílené s ostatními uživateli sítě nebo vyžadují nasdílet určitý objem a kvalitu dat k samotnému připojení k síti.

Bezpečnostní rizika spočívají v tom, že součástí či obsahem stahovaných souborů mohou být viry či jiný nežádoucí obsah, včetně reklamního spyware, který zahltí váš počítač vyskakujícími okny na různé, většinou však erotické stránky. Na ty se podíváte také při připojení na stránky zprostředkovávající či usnadňující stahování filmů. Navíc uživatelům používající vytáčené připojení hrozí přesměrování na předražené telefonní služby. Spyware se do vašeho počítače může dostat i instalací samotných klientů (programů, které sdílení filmů umožňují) nebo různých podpůrných programů pro přehrání či úpravu stažených filmů.

A jak poznat, že jde o nelegální službu?
Různá krátká videa a amatérské snímky jsou na internetu legálně šířeny i bezplatně, u „normálních" filmů to však očekávat nemůžete. Varovat vás může i to, že vám jsou nabízeny filmy, které dosud nebyly vydány na DVD, či dokonce ještě ani neměly premiéru v kinech.

Postihy mohou zabolet!
Klasickými postihy za porušování autorských práv je pokuta do 150 tisíc korun, jedná-li se jen o přestupek. Jedná-li se už o trestní čin, pak vám hrozí trest odnětí svobody až na dva roky, peněžitý trest do pěti milionů korun a propadnutí věci (většinou vašeho počítače). V případě závažnějšího jednání se trestní sazba zvyšuje o šest měsíců až pět let. Více informací najdete na internetových stránkách www.filmynejsouzadarmo.cz.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz