Zpravodajství

Krotitelé duchů – mýtus, nebo realita?

Krotitelé duchů – mýtus, nebo realita?
Zdroj: TV Nova

Setmělý pokoj, uprostřed něhož sedí v kruhu několik lidí, palci a malíčky se dotýkají jeden druhého a upřeně pozorují médium v čele stolu… Všichni tu scénu známe, ať už z filmu nebo z vlastní zkušenosti. Jak se vlastně zrodila tradice spiritistických seancí? Můžete se s paranormálními jevy setkat jen v komediích, jako jsou Krotitelé duchů?

Malí zelení duchové, paranormální jevy, sliz, který se živí špatnou náladou. To jsou záhady, které ve dvou dílech úspěšné komedie Krotitelé duchů ohrožují americký New York. V obou případech situaci zachraňuje trojka nezaměstnaných a podceňovaných parapsychologů. Ve filmech se duchařské scény čas od času objevují a mnoho z nás vyzkoušelo spiritistickou seanci na vlastní kůži. Jak tato tradice vlastně vznikla a které slavné osobnosti se pokoušely promluvit si se záhrobím?

Začátky spiritismu
Šamani národů ze všech koutů světa provozovali vyvolávání duchů už odnepaměti a komunikaci s podsvětím zmiňoval ve svých eposech i Homér. Moderní spiritismus se ale zrodil až v devatenáctém století v USA v městečku Hydesville. Duchové se poprvé „ozvali" dvěma dívkám, dcerám místního farmáře Foxe. Upozorňovali na sebe klepáním a přemisťováním věcí v jejich pokoji. Hlas ze záhrobí prý dívkám prozradil, že patří muži, který byl kdysi v domě zavražděn. Do té doby nebralo okolí výpovědi obou sester příliš vážně. Velký poprask však nastal poté, kdy byly na místě v zahradě, které dívky určily, skutečně nalezeny mužovy ostatky. Tato událost vyvolala o spiritismus obrovský zájem. Když se nakonec sestry po třiceti letech přiznaly k tomu, že se tehdy dopustily podvodu a že si onu duchařskou historku vymyslely, bylo už vyvolávání duchů po celém světě velice populární a jejich přiznání nemohlo tuto módní vlnu nikterak ohrozit. U nás se spiritismus rozmohl v osmdesátých letech předminulého století, a to zejména v severních Čechách.

Slavní „krotitelé duchů"
Spiritisté často zdůrazňují, že se o paranormální jevy zajímal i americký prezident Abraham Lincoln, kterého k tomuto zájmu přivedla jeho manželka. Údajně se nechal nadpřirozenými silami inspirovat i při svém rozhodování ve státnických záležitostech. Dalším slavným příznivcem spiritismu byl spisovatel A. C. Doyle, duchovní otec příběhů Sherlocka Holmese. Věnoval se například průzkumům domů, o nichž se tradovalo, že v nich straší. Dostal se dokonce do sporu se slavným mágem Harry Houdinim, který kupodivu média a duchařské historky naopak zpochybňoval a snažil se dokázat, že se vždy jedná o pouhé triky. Pro příklady však nemusíme chodit daleko do historie - jeden z fanoušků paranormálních jevů si zahrál přímo v komedii Krotitelé duchů. Je jím kanadský herec, producent, scenárista a někdejší student kriminologie Dan Aykroyd, který se nejen objevil v jedné ze tří hlavních rolí, ale navíc se podílel i na scénáři k oběma dílům tohoto snímku.

Spiritistické sedánky s filmy Krotitelé duchů a Krotitelé duchů 2 si užijte v sobotu 9. prosince ve 14.50, resp. v sobotu 16. prosince ve 14.35 na Nově!

 

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz