Zpravodajství

Komediant od přírody Eddie Murphy

Komediant od přírody Eddie Murphy
Zdroj: TV Nova

V Hollywoodu se prosadilo jen málo černošských herců a hereček. Hlavní důvod je zřejmě v zakořeněné představě většinové americké společnosti, že černošští přistěhovalci jsou pořád něco „míň“. Ovšem když už se nějakému podaří dostat na herecký Olymp, je to obrovská událost. Stejně jako se to na chvíli povedlo jednomu z nejvtipnějších herců devadesátých let – Eddiemu Murphymu.

I když byste možná očekávali složitý životní příběh s mnoha peripetiemi, Eddie Murphy měl cestu na vrchol do značné míry nudnou. Žádné problémy s policií, žádné vykrádačky, žádné útěky z domova nebo ze školy. Eddie byl cílevědomé dítě, které se na televizní obrazovky dostalo už v raném věku.

Dětský mistr parodie
Narodil se 3. dubna roku 1961 v newyorské čtvrti Brooklyn jako Edward Regan Murphy, syn policisty Charlese Murphyho a Lillian Murphy, telefonní operátorky. Se svým otcem, který byl amatérským bavičem, strávil mnoho času. Když mu ale byly tři roky, rodiče se rozvedli a o pět let později otec zemřel. Matka se provdala za Vernona Lynche, vedoucího v továrně na zmrzlinu, a rodina se přestěhovala na předměstí Roosevelt, Long Island. Eddie k novému otci však příliš nepřilnul. Spíše se zavíral ve svém pokoji a vytvářel komediální scénáře. Ty předváděl svému vlastnímu bratrovi, který jej podporoval. Už v patnácti mu zařídil první veřejná vystoupení v malých barech blízko domova, kde si získal své první fanoušky. Pověst jeho vtipných skečů se šířila rychle i mezi spolužáky, kteří mu připravili pravidelné odpolední šou na Rooseveltově střední škole. Během ní sympaticky parodoval tehdejší celebrity a s nadsázkou boural tradiční stereotypy americké společnosti. Později s touto komediální šou nazvanou Comic Strip vystupoval i v barech na Manhattanu, a to s takovým úspěchem, že se do nich začali sjíždět i lidé ze vzdálených částí New Yorku. „Začal jsem vystupovat na veřejnosti jen proto, že jsem rád pozoroval lidi. Jak se pohybují, jakým způsobem promlouvají, jaké mají postoje a jak vtipkují," prozradil později pohnutky svého exhibicionismu.

Eddie jako novodobý Bill Cosby
Na vlastníky klubu, kde šou probíhala, udělal jeho smysl pro humor a cit pro improvizaci velký dojem. Na pódiu často klel, kritizoval homosexuály a zlehčoval dopady nemoci AIDS. To se maloměstským Newyorčanům zamlouvalo, konečně někdo nahlas pojmenoval největší problémy tehdejší Ameriky. Produkční klubu se tedy nabídli, že budou jeho manažery. Svého nového svěřence prosadili do jedné z vedlejších rolí v obnovené Saturday Night Live Show. Představení navíc propagovali v celém New Yorku, takže každá repríza byla vyprodaná. I přes málo prostoru Eddie exceloval. Mezi ostatními amatérskými herci vyčníval svou schopností karikovat Afroameričany. Vytvořil natolik originální postavy, že mnoho mladých černochů se začalo chovat jako jeho Velvet Jones, pan Robinson nebo nazlobený Gumby. Už na konci první sezony, kdy mu bylo teprve devatenáct let, se z něho stala hvězda. Jeho čtyřleté účinkování mu přineslo tři ceny Zlatý glóbus (dvě herecké, jednu za scénář), a dokonce se mu podařilo získat cenu Grammy za nahrávku jeho vtipných výstupů. Navázal tak na legendy - Billa Cosbyho nebo Richarda Pryora. „Chci produkovat, režírovat, psát, skládat a hrát ve filmu přesně podle vzoru Charlieho Chaplina. Tohle všechno se mi podaří dřív, než oslavím třicítku," sebevědomě prohlašoval ve svých čtyřiadvaceti letech.

S Landisem zparodovali Ameriku
Cesta do filmových ateliérů v Hollywoodu tak byla otevřena. Jeho velká chvíle přišla v roce 1982, kdy si zahrál po boku Nicka Nolteho ve filmu 48 hodin. Kritiky a diváky si tahle dvojice získala od prvních minut snímku. Herci představovali naprosto odlišné postavy, které se doplňovaly svým originálním smyslem pro humor a úplně opačným jednáním. Vše korunoval Eddieho excelentní výkon poučeného trestance. Hned další rok se spřátelil s Johnem Landisem, dalším výrazným hereckým objevem první poloviny osmdesátých let. Nejdříve spolu vystupovali v proslulých „stand-up" show, kdy je úkolem člověka na pódiu jediná věc - pobavit osazenstvo baru, aby jej nevypískalo. Oba si skvěle sedli do noty a jejich vystoupení si hned od začátku získala publikum. Bavili se jak černoši, tak bílí. Dvojice Murphy & Landis korunovala svůj um vytěžit z minimální příležitosti maximální vtip a pobavit za každou cenu ve filmovém trháku z roku 1988 Cesta do Ameriky, kde Eddie ztvárnil černošského prince z africké rozvojové země, který se svým pobočníkem, jehož si zahrál právě John Landis, vyrazil poznat Ameriku. Právě v tomto snímku se jim podařilo karikovat americkou společnost jako nikomu před nimi. Zachytili většinu nešvarů Bronxu, černošského předměstí New Yorku, i snobského chování vyšších tříd.

Peníze ho změnily
V té době už však byla z Eddieho hvězda první velikosti - v roce 1984 totiž zazářil ve filmu Policajt v Beverly Hills. Nejenže mu snímek vydělal obrovské peníze, ale díky němu se z americké star přeměnil v celosvětovou hereckou ikonu. Vždyť i američtí filmoví publicisté označili snímek za jednu z největších domácích senzací v historii hraného filmu vůbec. Eddie se v něm představil coby mladý detroitský strážník Axel Foley pronásledující svého kamaráda - vraha. Jenže jeho hvězda začala stagnovat. Filmy Policajt v Beverly Hills II a Zlaté dítě sice přinesly očekávaný kasovní úspěch, ale kritika je smetla. Dílčí výhra pak přišla až se zmiňovanou Cestou do Ameriky. „Každá špatná věc, kterou jsem kdy udělal, pramenila z peněz. Vyrostl jsem ve filmových projektech, kde se prostě prachy neodmítají. Policajta v Beverly Hills III jsem natočil, protože mi nabídli patnáct melounů," vysvětlil později.

Z komedianta snob
Právě Cesta do Ameriky a romantická veselohra Bumerang na začátku devadesátých let jej opět vynesly do hereckých výšin. Přestěhoval se do Hollywoodu a začal žít jako hvězda. Zapletl se do několika skandálů a získal snobské návyky, které kdysi tak hojně kritizoval, a brzy začal odumírat i jeho sarkastický smysl pro humor. Jeho vtipy najednou nebyly tak ostré. Už se zdálo, že z něj bude jen standardní filmová hvězda, která má dny největší slávy definitivně za sebou. Opak byl však pravdou, protože Eddie předvedl skvělý comeback v komedii Zamilovaný profesor, který se stal veleúspěšným. „Našel se" v rodinných snímcích Doktor Doolittle nebo Trhák pana Bowfingera. Koketovat začal i s animovaným filmem, kdy se jeho hlas zalíbil tvůrcům pohádky Legenda o Mulan nebo fenomenálního Shreka.

Soukromý život plný změn
I jeho soukromý život vždycky byl a pořád je velice bujarý. Po vztazích s Nicole Tchatcher a Paulou McNeely, se kterou má dvě děti, se v roce 1993 oženil s modelkou Nicole Mitchell, se kterou má děti čtyři. S tou se však letos 16. dubna rozvedl. Ale netruchlil nijak dlouho. Podle aktuálních bulvárních drbů totiž v současnosti chystá svatbu se zpěvačkou Melanií Brown, se kterou čeká dítě a která se proslavila jako členka dívčí kapely Spice Girls. „Vypadají nadšeně a Mel se nepřestává culit," popsali jejich vztah Eddieho kamarádi. „Zatím sice nemají prsten, ale nikdo by se nedivil, kdyby se bez velkého humbuku vzali."

Eddie jako zpěvák
Ve stejné době, kdy se přestěhoval z newyorských předměstských klubů na televizní obrazovky, začal Eddie i zpívat. V roce 1982 natočil své debutové album pojmenované jednoduše Eddie Murphy, kde se střídalo mluvené slovo s hudbou. V roce 1985 se spojil s hudebním producentem Rickem Jamesem a společně vytvořili album How Could It Be. Šlo o jakousi předzvěst dnes tolik populárního r´n´b. Z této desky pochází i jeho největší hit Party All the Time. Od té doby se mu ale přestalo dařit. I když na filmovém plátně ještě chytil druhý dech, v hudebním průmyslu se neprosadil.

Fenomenálního Eddieho Murphyho uvidíte ve skvělých kriminálních komediích Policajt v Beverly Hills a Policajt v Beverly Hills II v pondělí 4. prosince, resp. v pondělí 11. prosince ve 21.25 na Nově!

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz