Zpravodajství

Zmatky na vnitru: Smlouva o směně domů je údajně neplatná

Zmatky na vnitru: Smlouva o směně domů je údajně neplatná

Kauza podivné výměny paláce s panelákem, kterou organizovalo tehdejší Grossovo ministerstvo vnitra, má překvapivé pokračování. Smlouva o výměně barokního paláce na Malé Straně za panelový dům v pražských Řepích je údajně neplatná. Objekty mají prý patřit svým původním majitelům.


Firma Bayton, která měla podle smlouvy s ministerstvem vnitra vlastnit barokní palác v centru Prahy, dnes vydala prohlášení. V něm tvrdí, že tato smlouva je neplatná. To znamená, že případ se vlastně vrací na začátek, jelikož barokní palác ve Thunovské ulici vlastní ministrestvo vnitra a firma Bayton má panelák na periferii Prahy. Bayton po zisku barokního paláce od ministerstva tento historický objekt obratem prodal společnosti TH Real.

Smlouva s ministerstvem je údajně nepltaná 

Firma Bayton má podle vlastních slov nyní nové vedení a to si nechalo na základě reportáže TV Nova udělat právní rozbor. V něm mimo jiné tvrdí:  "Smlouvu mezi Bayton, a.s. a Ministerstvem vnitra ČR lze jednoznačně považovat za neplatnou. Společnost Bayton se z výše uvedeného důvodu považuje za vlastníka obytného panelového domu (v současnosti využívaného Ministerstvem vnitra ČR jako ubytovna) v Praze-Řepích a Ministerstvo vnitra ČR je tedy i nadále vlastníkem barokního domu v Thunovské ulici v Praze 1."

Gross versus ministerstvo kultury

Tehdejší ministr Stanislav Gross nám řekl, že výměna byla pro stát výhodná. A to proto, že tehdy byla priorita zajistit ubytování pro 500 policistů a ne oprava kulturní památky. Zatímco Gross tvrdí, že vše proběhlo podle zákona, ministerstvo kultury platnost směnky zpochybňuje.

Devítipatrový panelák v pražských Řepích vlastnila firma Bayton a je v něm 500 lůžek. Bývalý klášter s maximálně 100 lůžky vlastní ministerstvo vnitra. V roce 2001 se právě proto vyměňuje historický objekt za panelák.

Podle tehdejšího ministra Grosse se jednalo o jednoznačně výhodnou směnu posvěcenou ministerstvem financí, protože panelák byl oceněn na 150 milionů a rozsáhlý objekt na Malé straně na 73 milionů.

Do domu, který hned druhý den po směně koupila společnost TH Real, zatím nikdo neinvestoval a dnes se prodává za 450 milionů korun.

Podle ministerstva kultury by to pro platnost směny mohlo mít vážné následky. Na ministerstvu vnitra zatím stále probíhá analýza smluv a znaleckých posudků. Podle našich informací by se ministr Langer měl s prvními výsledky seznámit dnes 8. prosince.   

 

 

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz