Zpravodajství

Austrálie: Nejhorší požáry za posledních sto let

Jihovýchod Austrálie pohlcují plameny. Požáry na desítkách míst likvidují tisíce hasičů. Existují totiž obavy, že by se různá ohniska mohla spojit a vytvořit jednolitou ničivou frontu. Vůbec nejkritičtější bude zřejmě tento víkend.


Vítr žene oheň o další metr dál. Plameny se zakusují do dalšího stromu. Asi padesát požárů postupuje na jihovýchodě Austrálie krok po kroku, ale ničivě. Bojují s nimi už dva tisíce hasičů, tři desítky letadel a stovky požárních vozů. Přesto hrozí, že se plameny tento víkend spojí a jejich drtivá síla se znásobí.

Ve dne to vypadá jako při pohledu z letadla vysoko nad mraky. Les je přitom jen o pár desítek metrů níž - ukrytý za obrovským mrakem kouře. Pod ním prošlehávají plameny korunami stromů. Oheň už spálil i několik farem a další vesnice ohrožuje. Někteří lidé prchají, jiní se chtějí před ohněm schovat třeba ve starém dole.

Podobné požáry nejsou v této roční době výjimečné. Loni v lednu při nich dokonce přišlo o život devět lidí. Letošní rok ale odborníci označují za vůbec nejsušší za posledních sto let. Hasiči varují před tím, že nebezpečí je tentokrát opravdu mimořádné.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz