Zpravodajství

Čunkovi bude krýt záda Línek

Novopečenému šéfovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi se splnilo jeho přání. Lidovečtí delegáti brněnského sjezdu KDU-ČSL zvolili 1. místopředsedou strany pardubického Romana Línka. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Línek byl místopředsedou i v dobách šéfování Miroslava Kalouska. Jako jediný z předsednictva však nesouhlasil s vyjednáváním se soc. dem. o menšinové vládě.

Línek porazil v klání o místopředsednickou funkci Karla Turečka. Pro Línka zvedlo ruku 194 ze 308 delegátů sjezdu. Tureček dostal 99 hlasů. Původně chtělo o místopředsednický post usilovat šest kandidátů. Předseda KDU-ČSL Čunek však naznačil, že počítá do svého týmu s Línkem.

Nyní si lidovci zvolí místopředsedy. Čunek delegátům prozradil, že by rád spolupracoval s Vlastou Parkanovou, Jiřím Carbolem, Stanislavem Juránkem a Mariánem Hoškem. Na staré matadory typu Jana Kasala by tak v novém vedení nezbylo místo.

Články o lidoveckém sjezdu
Sjezd KDU-ČSL: Boj na život a na smrt!
Lidovci na scestí: Čunek nebo Parkanová?
Čunek si z Romů hlavu neláme
Lidovci: Klid před sjezdovou bouří
Čunek to dokázal: Je novým šéfem lidovců
Hlasy z jiných stran: Čunek bude dobrým partnerem

KDU-ČSL na sjezdu zaznamenala největší změny od roku 1990. Vsetínský starosta a senátor Čunek jednoznačně porazil v boji o předsedu Vlastu Parkanovou, Adolfa Jílka a Jiřího Karase. (více zde)

Místopředsedkyní také Parkanová

Řadovou místopředsedkyní KDU-ČSL se na dnešním mimořádném sjezdu v Brně stala Vlasta Parkanová. První dáma KDU-ČSL před tím neuspěla jako protikandidátka nového předsedy Jiřího Čunka. Ve hře o křesla řadových místopředsedů jsou ještě tři místa, utká se o ně šest kandidátů. Už před volbou řadových místopředsedů delegáti sjezdu zvolili Čunkovým zástupcem Romana Línka.

Parkanová získala v prvním kole volby řadového místopředsedy 180 hlasů. Řadovými místopředsedy KDU-ČSL budou vedle Vlasty Parkanové jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, zástupce pražských lidovců Marián Hošek a David Macek z Brna, představitel Mladých křesťanských demokratů. 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz