Zpravodajství

Vánoce, na které nezapomenu

Vánoce, na které nezapomenu
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Štědrý den a vánoční svátky nemusejí být jen oázou klidu a míru. Někdy se právě během těchto dnů seběhnou bláznivé, tragické či veselé události, které tradiční aureolu Vánoc naruší. Začtěte se do osobních zpovědí deseti populárních osobností, které znáte z pořadů televize Nova. Které vánoční události se jim nesmazatelně vryly do paměti?

Televizní noviny
Rey Koranteng: „Prožil jsem první Vánoce bez babičky."
Vánoce 2004
Moderátor Televizních novin Rey Koranteng absolvuje oslavu Štědrého večera, včetně ryby s bramborovým salátem, stromečku a dárků, každoročně hned dvakrát - nejdříve v klasickém termínu v nejužším rodinném kruhu a pak mezi vánočními svátky a Silvestrem v Jeseníkách, odkud pochází jeho žena. Přede dvěma lety však měly tyto dvojnásobné oslavy melancholický nádech, protože u slavnostní tabule chyběla jedna důležitá osoba. Toho roku na podzim totiž zemřela jeho babička, s níž trávil Vánoce po dlouhých třicet let. „Vyrůstal jsem v jedné domácnosti spolu s maminkou a s babičkou, takže jsme si byli velice blízcí," říká se stopou smutku v hlase.

Pavla Charvátová: „Strojila jsem stromeček mezi nevybalenými krabicemi."
Vánoce 2002
Moderátorce Televizních novin Pavle Charvátové se do paměti nejvíc vryly její první Vánoce v novém domě za Prahou. Stěhování proběhlo 1. prosince, a tak plno věcí nebylo ještě zařízeno - všude se vršily krabice a v obýváku bylo plno místa. Zároveň to byly první Vánoce, které pořádali se svým manželem pro obě své rodiny. Udělala rybu i vepřový řízek, bez kterého se rodina jejího muže neobejde, saláty a cukroví přinesly maminky. „S Tomem jsme nazdobili stromek podle staročeských tradic, jen přírodními ozdobami, a bylo to moc fajn. A přesto, že nebylo všechno úplně hotové a dokonale zařízené, zážitek z těchto svátků měli všichni obrovský," vzpomíná.

Občanské judo
Pavlína Danková
: „Dostala jsem panenku, kterou jsem si dlouho přála."
Vánoce 1968
Moderátorka a dramaturgyně Občanského juda Pavlína Danková tvrdí, že jí všechny vánoční svátky víceméně splývají, a tak nejkrásnější Štědrý večer datuje do svého dětství. Jako malá holka vlastnila výhradně bakelitové panenky bez vlasů a dlouho toužila po klasické vlasaté panence. Když jí bylo pět let, vytoužený dárek pod stromečkem doopravdy našla, což pro ni bylo dostatečným důvodem k bezbřehé radosti. „Hrála jsem si s ní celé dětství a postupně jsem ji vylepšovala. Nakonec jsem jí přimalovala i linky a líčila jsem jí oči stíny," popisuje další její osudy.

112
Mirek Vaňura: „Poprvé v životě jsem přes svátky nepracoval."
Vánoce 2005
„O Vánocích se říká, že jsou svátky klidu a míru, ale ruku na srdce, většina z nás to tak ve skutečnosti necítí," uvádí svůj vánoční zážitek moderátor a tvůrce pořadu 112 - V ohrožení života Mirek Vaňura. On sám každoročně o svátcích moderoval v rádiu a až loni se mu poprvé poštěstilo být na Štědrý den doma. „Sedl jsem si s dcerou na klíně k televizi, díval se na Pyšnou princeznu, vzpomínal na babičky, které tu už s námi nejsou, manželka za mými zády smažila řízky a já jsem poprvé v životě pocítil, co to znamená vánoční klid a mír," líčí svůj nevšedně všední loňský zážitek.

Na vlastní oči
Josef Klíma
: „Byl jsem s celou rodinou v Egyptě."
Vánoce 2005
Moderátor pořadu Na vlastní oči Josef Klíma loni podlehl nářkům celé rodiny na předvánoční stres a vzal ji na vánoční svátky na dovolenou do Egypta. Spolu s manželkou, oběma dětmi a synovou přítelkyní se tak vyhnul veškerým oslavám a jedinou připomínkou Vánoc jim byl nazdobený hotelový stromeček. „Jenže výsledkem bylo, že si pak zase všichni stěžovali, že přišli o tradice a bramborový salát. Takže od té doby vím, že Vánoce jsou nejlepší doma," dodává s úsměvem.

Ulice
Michaela Maurerová: „Natáčela jsem s dětmi z dětského domova."
Vánoce 2005
Donedávna byl vánočním zážitkem, na který herečka Michaela Maurerová jen tak nezapomene, Štědrý večer, kdy našla pod vánočním stromkem svůj vytoužený dárek - kytaru. A hned se taky na ni coby tehdy dvanáctiletá začínající „kytaristka" naučila první akord. Loni ale zažila ještě zvláštnější a příjemnější vánoční svátky. Tehdy totiž natáčela vánoční díl seriálu Ulice v jednom pražském dětském domově mezi svými milovanými dětmi. „Byl to tehdy velice příjemný zážitek. Ty děti byly prostě úžasné," říká i po roce nadšeně.

Petr Vacek: „Zažil jsem požár vánočního stromku."
Vánoce 1963
Když bylo herci Petru Vackovi šest let, odehrála se před jeho očima klasická vánoční nehoda. Poté, co v obývacím pokoji celá rodina usedla do křesel a spočinula pohledem na rozsvícený vánoční stromek, jedna z rozžhavených prskavek spadla přímo na dárky a zapálila je. „Nikdy mi z paměti nezmizí vzpomínka na to, jak zpočátku všichni dál seděli, koukali před sebe a vůbec nic nedělali," vypráví. Jeho tatínek se ale ze všeobecného šoku nakonec vzpamatoval a minipožár zlikvidoval sifonovou lahví na výrobu sodovky.

Ordinace v růžové zahradě
Ivana Jirešová: „Poprvé jsem Vánoce slavila se svou dcerou."
Vánoce 2004
Herečka Ivana Jirešová tráví Štědré večery se svými rodiči a zatím tuhle rodinnou tradici neporušila ani jedinkrát. Dokonce ani v roce 2004, kdy se jí 16. prosince narodila dcera Sofie. „Jen jsem jim po devětadvaceti letech donesla pod stromeček živý dáreček," usmívá se Ivana. Vánočních rituálů se to ale příliš nedotklo, protože veškeré pečení a smažení spočívá spíše na bedrech Ivaniny maminky. „Velká změna u mě nastane tehdy, až se rozhodnu trávit Vánoce se svou novou rodinou ve svém vlastním bytě," plánuje herečka.

Ladislav Potměšil: „Pochopil jsem, že stromeček zdobí rodiče."
Vánoce 1952
Herec Ladislav Potměšil žil v dětství samozřejmě ve skálopevném přesvědčení, že stromeček zdobí a dárky nosí jedině Ježíšek. Jeho tatínek stromek i dárky samozřejmě připravoval předem, jenže i tak to mělo jeden háček - jejich byt byl rozvržený tak, že těsně před štědrovečerní večeří musela celá rodinka projít obývákem do kuchyně. Tatínek Ladislava Potměšila proto vymyslel chytrou vánoční tradici, která děti udržovala v představě, že stromek ještě není nazdobený. Všichni členové rodiny utvořili vláček, přes který byla přehozená deka, a naslepo tak prošli kolem nazdobeného stromku. „Nikdy nezapomenu na to, jak z nás deka jednou spadla, já jsem spatřil stromeček a pod ním dárky a celé mi to došlo," vybavuje si moment zklamání Ladislav Potměšil.

Maxi Clever
Tereza Kostková: „Znovu jsem uvěřila na Ježíška."
Vánoce 1984
Moderátorka a herečka Tereza Kostková zažila zatím vždy hezké a pohodové Vánoce a veškeré katastrofy se jí zatím vyhýbaly. Ba právě naopak, její nejmagičtější vánoční zážitek je velmi příjemný a spadá do období jejího dětství. Když jí bylo osm let, začínala z různých náznaků ze svého okolí chápat, že Ježíšek patrně neexistuje. Když však toho roku přišla k vánočnímu stromečku, našla pod ním jasný důkaz o Ježíškově existenci. „Jedním z dárků, které tam na ni čekaly, bylo kolo, které mělo trochu zašpiněné sedátko. Chápala jsem to tak, že Ježíšek na tom kole přijel a strávila jsem díky tomu další rok v blažené nevědomosti," usmívá se moderátorka.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz