Zpravodajství

Šarmantní a okouzlující Alan Alda

Šarmantní a okouzlující Alan Alda
Zdroj: TV Nova

Jeho tvář nikdy neživila přední stránky bulvárních časopisů. Jeho život není plný šokujících odhalení ani milostných afér, a přesto ho zná téměř celý svět. Alan Alda si totiž dokázal získat diváky „jen“ svým hereckým uměním a zcela odzbrojujícím sebeironickým humorem. Srdce publika si naklonil i u nás. To když na karlovarském filmovém festivalu ukázal, že umí promluvit plynně česky.

Alan Alda se narodil 28. ledna 1936 v New Yorku jako Alphonso Joseph d´Abruzzo. Teprve později si nechal jméno změnit na Alda, což je zkratka „Al" jako Alphonso a „da" jako d´Abruzzo. K herecké profesi měl už odmalička velmi blízko. Jak jeho otec Robert, tak matka Joan se totiž živili jako herci. Jako dítěti mu jeho otec předurčil kariéru lékaře, jenže Alan se prý nechtěl dotýkat nemocných lidí, a tak z této myšlenky brzy sešlo. Navíc v té době už snil o kariéře spisovatele nebo herce. Nakonec ale udělal kompromis a vystudoval přírodní vědy na newyorské Fordham University a společně s tím psal nepříliš úspěšné scénáře a vystupoval na letních scénách divadel po celé Pensylvánii.

Brigádničil i na psychiatrii
Když skončil studia na univerzitě, zapsal se v roce 1956 do školy Cleveland Playhouse, kde studoval herectví a mezitím si přivydělával například jako taxikář, domovník, klaun, a dokonce i jako placený pacient. Za 25 dolarů se nechával zhypnotizovat pro výzkum na psychiatrické klinice. Od počátku šedesátých let se už objevoval jako divadelní herec na Broadwayi a před filmové kamery se postavil poprvé v roce 1963 ve filmu To odnes čas režiséra Nicholase Webstera. Netrvalo ale dlouho a začaly se zřetelně projevovat jeho přirozené komediální sklony a především neobyčejný talent pro satiru a humornou nadsázku. Právě díky těmto vlastnostem ho režisér Ned Sherrin obsadil do satirického seriálu Co týden dal, který byl koncipován jako parodie na tehdejší politické dění.

Do MASH se mu nechtělo
Pravděpodobně nejvýznamnějším rokem byl pro Alana Aldu rok 1972, kdy ho televize CBS oslovila s nabídkou role Hawkeyeho Pierce do seriálu z vojenského prostředí M*A*S*H. Podle stejnojmenné knihy se natáčel v době, kdy po celé Americe vládl citelný odpor k válce v Koreji a předpokládalo se, že v takové atmosféře bude možná uvedení s eriálu problematické. Tvůrci se však přesto do projektu pustili, ale nemohli oslovit známé hvězdy, protože ty by pravděpodobně pro mnohaleté natáčení seriálu nezískali, a navíc by je ani nemohli zaplatit. Nakonec tedy jejich volba padla právě na Alana Aldu, který se ale do projektu také zrovna moc nehrnul. Bál se totiž, že se bude muset upsat tuctovému válečnému snímku, jakých se v té době točily spousty. „Já osobně jsem vyrůstal v průběhu druhé světové války a tehdy byl prototypem válečného filmu hrdina, který lítal ve stíhačce a všechny sejmul. Šlo jen o mělké příběhy, bylo to velmi sentimentální a lidé jako by netrpěli. Nic na tom nebylo věrohodné," vysvětluje dnes svoje počáteční obavy sám Alan Alda. Jeho žena Arlene ho ale přiměla, aby to ještě jednou zvážil a alespoň si přečetl scénář. To nakonec udělal a byl nadšen. Líbilo se mu, že se tvůrci snažili seriál co nejvíce přiblížit realitě, ukázat opravdové utrpení, které lidé ve válce zažívali, a zároveň to dokázali proložit zcela specifickým, neotřelým humorem. Vycítil, že tohle je role pro něj, ale stejně si dal načas a definitivně souhlasil až den před začátkem natáčení. Prosadil si také ve smlouvě podmínku, že se v každém díle seriálu musí objevit alespoň jedna scéna z operačního sálu, protože chtěl, aby seriál opravdu odrážel hrůzy války.

Nejznámější chirurg světa
Toho, že k natáčení svolil, opravdu nemusel litovat. Seriál M*A*S*H, kde zosobnil vždy ironického, občas poněkud nestydatého, ale v jádru velmi soucitného chirurga Pierce, se stal v USA tak úspěšným, že se jeho natáčení nakonec protáhlo na jedenáct let, což nikdo nečekal. Byl dokonce tak populární, že když se vysílal poslední díl seriálu, stal se druhým nejsledovanějším pořadem v historii, hned po přenosu z přistání na Měsíci. A navíc Alda roli pojal natolik osobitě, že ho mnoho lidí zná pouze pod jménem Hawkeye Pierce. Nebylo to ale jen hraní, čím se Alda na seriálu podílel. K některým epizodám napsal scénář, nebo je dokonce sám režíroval. „Můj podíl spočíval v tom, že vždy, když jsem psal, snažil jsem se najít na postavě něco, co jsme o ní předtím nevěděli - nějaký aspekt její povahy, který dosud nebyl odhalen. Snažil jsem se té postavě dodat určitý rozměr nebo plastičnost." Asi to dělal opravdu dobře, protože byl za tento seriál jedenáctkrát nominován na cenu Emmy a z toho pětkrát si tuto cenu odnesl. Byl oceněn jako nejlepší herec, scenárista a režisér.

V Česku ho nadchly knedlíky
Není divu, že po tomto seriálu přišla řada velkých nabídek. Objevil se tak například ve filmech Woodyho Allena Zločiny a poklesky či Záhadná vražda na Manhattanu, v poslední době si pak střihl například roli Dana Wanamakera ve snímku Po čem ženy touží nebo senátora Ralpha Brewstera ve filmu Letec. V současnosti účinkuje na prknech divadel v Los Angeles a kromě natáčení filmů působí i jako moderátor v televizním magazínu o vědě. Již přes čtyřicet let je ženatý s klarinetistkou Arlene Weiss, se kterou má tři dcery a s níž také přijel do Karlových Varů na 31. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Tam všechny přivedl k úžasu tím, když na jednu z otázek novinářů odpověděl plynnou češtinou: „Jídla, která jsem tady jedl, byla výborná. Vaše zelí je moc dobré a vždycky si dám porci navíc. Kachna byla vynikající a knedlíky jsou taky báječné." Podobně pochvalně se pak ještě zmínil o českém pivu a nakonec vyšlo najevo, že se česky naučil během svého krátkého pobytu na festivalu, i když připouští, že mu dělají problém pády. Je to zkrátka člověk plný překvapení, a to nejen „na place".

Charismatického Alana Aldu uvidíte coby šéfa reklamní agentury Dana Wanamakera ve filmu Po čem ženy touží na Štědrý večer ve 22.00 na Nově! 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz