Zpravodajství

Výměna paláce za panelák: ministr vnitra podá žalobu k soudu

Případ sporné výměny barokní památky na Malé Straně za panelák v pražských Řepích skončí u soudu. Ministr vnitra Ivan Langer má vážné pochybnosti o platnosti smlouvy, která byla uzavřena za jeho předchůdce Stanislava Grosse. Požádá proto Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby podal žalobu k soudu. Smlouva by mohla být podle Langera neplatná proto, že u ní chybí zákonem požadovaný souhlas ministerstva kultury.


Barokní klášter u Pražského hradu a panelák na sídlišti v pražských Řepích. V roce 2001 vyměňuje ministerstvo vnitra pod vedením Stanislava Grosse barokní památku oceněnou na 73 milionů korun za údajně dvakrát dražší panelový dům. Majetkový převod ministerstvo zdůvodnilo tím, že na novém místě může bydlet více policistů. Hned druhý den po výměně je klášter v rukou nového majitele. 

U převodu chybí schvalovací doložka

Současný vlastník, firma TH Real nyní objekt prodává za 450 milionů korun. „Mám skutečně vážné pochybnosti o platnosti té smlouvy," říká Ivan Langer. Protože se tehdy stát zbavoval státem chráněné památky, měl její výměnu za panelák schválit ministr kultury. Jak se však ukázalo, jeho souhlas u smlouvy chybí. To potvrdila to i firma, které původně patřil panelový dům. Chybí základní předpoklad pro platnost té smlouvy, a sice schválení ministerstvem kultury. Firma, která teď památku prodává, trvá na tom, že smlouvy jsou v pořádku.

Žalobu k soudu podá Úřad pro zastupování státu 

Ministr vnitra požádá z důvodu pochybnosti o platnosti této smlouvy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o podání žaloby.
Podle ministra se bude smlouvami zabývat i policie. Ministr Langer dnes také slíbil, že potrestá odpovědné úředníky, pokud se prokáže jejich pochybení.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz