Zpravodajství

Tajemná legenda jménem Fantomas

Tajemná legenda jménem Fantomas
Zdroj: TV Nova

Zná ho téměř každý, ačkoli si sám zakládá na své záhadnosti. Fantomas. Víte, kdo tuto postavu vymyslel? Který herec ji nejvíce proslavil? A ve kterém populárním českém seriálu se objevila?

Fantomase, snad nejslavnější postavu „brakové" francouzské literatury 20. století, vytvořili dva novináři - Marcel Allain a Pierre Souvestre. Své romány o lupiči „gentlemanovi", neohroženém hrdinovi v černém plášti, s maskovanou tváří a s dýkou v ruce, začali zveřejňovat od roku 1911 v nakladatelství Fayard. Souboj tohoto fantoma s komisařem Juvem a neohroženým novinářem Fandorem, během kterého se nepolapitelný Fantomas zjevuje na zcela nečekaných místech, aby stejně nepochopitelně zmizel, přilákal filmaře již v roce 1913. Ve filmu Fantomas v režii Louise Feuilladeho se v roli Fantomase objevil René Navarre, komisaře Juvea hrál Edouard Bréon. Velký úspěch si vynutil pokračování, a tak rychle za sebou vznikly další čtyři snímky - Juve kontra Fantomas, Mrtvý, který zabíjí, Fantomas kontra Fantomas a Falešný úředník. Ve zvukové éře natočil maďarský režisér Paul Fejös francouzský snímek Fantomas s Jeanem Gallandem jako Fantomasem a Thomym Bourdellem coby komisařem Juvem. Další verze vznikla krátce po válce. K filmu Fantomas režiséra Jeana Sachy napsal scénář Jean-Louis Bouquet a ve filmu si zahráli Marcel Herrand (Fantomas) a Alexandre Rignault (komisař Juve). Brzy nato vznikla i další adaptace Fantomas proti Fantomasovi.

Nejslavnější Fantomas? Jean Marais!
Největší zásluhu na nesmrtelnosti Fantomase má ale bezpochyby režisér André Hunebelle, který v šedesátých letech minulého století do hlavních rolí obsadil Jeana Maraise a Louise de Funése. O dvojroli Fantomase a novináře Fandora měl režisér od začátku jasno - nikdo jiný než Marais nepřipadal v úvahu. Úlohu jeho protivníka komisaře Juvea svěřil - i po nepříliš nadšené Maraisově reakci - právě Funésovi, kontroverzní osobnosti, ale nejoblíbenějšímu francouzskému komikovi ze série filmů o četníkovi ze Saint-Tropez. Marais se na natáčení Fantomase do jisté míry těšil, protože role opět naprosto vyhovovala jeho touze po převleku a proměnách. Ve světle reflektorů se však pod kaučukovou maskou potil a pokožka ho strašně svědila. „Mohl jsem se ale zlobit jen sám na sebe," řekl po letech, „tu příšernou zelenou masku jsem si totiž navrhl přímo já sám!" Marais s Funésem se při natáčení respektovali, ale mimo záběry spolu sotva promluvili, což bylo v případě Maraise něco naprosto mimořádného, protože s partnery obvykle udržoval velmi vřelé vztahy. Dokonce během natáčení prohlásil, že „Funésovo herectví je založeno jen na špatné náladě". Přesto byl film mimořádně úspěšný. A tak na něj v roce 1965 stejný režisér navázal snímkem Fantomas se zlobí a veleúspěšnou sérii v roce 1967 uzavřel třetím pokračováním Fantomas kontra Scotland Yard. Od té doby se Fantomase nikdo nepokusil oživit - tedy kromě českého režiséra Václava Vorlíčka, který tuto postavu využil ve svém slavném seriálu Arabela.

Máte rádi napínavé komedie? Pak si nenechte ujít třídílnou sérii s Fantomasem! Filmy Fantomas, Fantomas se zlobí a Fantomas kontra Scotland Yard uvidíte ve středu 27. prosince, resp. ve čtvrtek 28. a v pátek 29. prosince krátce po 17.00 na Nově!

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz